На 29 юни, по случай края на учебната година, Държавната агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) и Министерството на образованието и науката (МОН) представиха първия по рода си интерактивен урок по киберхигиена. Той е предназначен за ученици от първи до дванадесети клас.
Наръчник и методология, предназначени за преподавателите, практически съвети към родителите за повишаване на киберкултурата на подрастващите, както и тестове за проверка на навиците за кибер хигиена на учениците бяха представени и демонстрирани в присъствието на европейския комисар за цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел, на председателя на ДАЕУ Атанас Темелков, на зам.-министъра на образованието и науката Деница Сачева, заедно с директори и преподаватели от столични училища.
Цели
Урокът е част от материалите, разпространявани от ДАЕУ в рамките на Националната кампания за киберхигиена. Тя се проведе в рамките на първото Българско председателство на Съвета на ЕС под патронажа на Мария Габриел. Урокът вече е одобрен от МОН за избирателно включване в учебната програма на училищата в страната от учебната 2018/2019 г.
Експертите посочват, че анонимността и липсата на цензура в интернет могат да бъдат много опасни за децата. Особено за тези, които прекарват онлайн средно повече от 30 часа седмично.
В същото време 75 на сто от децата са склонни да споделят лична информация. Близо 90% от сексуалните предложения към деца са отправени в онлайн среда. Едва 25 на сто от младите споделят със своите родители. Затова урокът съдържа кратка теория, видео съдържание и интерактивни упражнения, подготвени от екип на Държавна агенция „Електронно управление”, съвместно с Министерството на образoванието и науката, за усвояване на основни понятия и практики за сигурно, и безопасно поведение в онлайн среда при ползване на интернет.