България се настани на 58-о място от общо 115 държави по дигитализация на бизнеса. Класацията е дело на един от световните лидери в застраховането на търговски кредити – създадената преди повече от 100 години Euler Hermеs. Чрез индекса EDI (или Enabling Digitalization Index) компанията оценява условията за работа и развитие на дигиталните компании, както и възможностите за дигитализация на бизнеса в съответните страни.
В изчисляването на тези параметри се ползват общо 5 критерия – регулации, знание, свързаност, инфраструктура и мащаб. Максималната оценка за всеки един от тях възлиза на 100.
За 2018 година страната ни губи две позиции спрямо предходните 12 месеца – през 2017 година България заемаше 56-ото място. От компанията уточняват, че сме постигнали средно по 40 точки за всички пет критерия на Euler Hermes. В същото време в челната тройка влизат САЩ, Германия и Холандия. Те са оценени съответно с 87, 75.3 и 74.3 точки. Трябва да се отбележи, че преди нас се класират повечето държави от региона като Гърция, Турция, Румъния, Сърбия и Хърватска.
Развитие
Иначе индексът EDI не мери самата дигитализация в съответната държава, а се фокусира конкретно върху условията за развитие на бизнеса с помощта на дигитализацията и съответно върху рисковете от евентуално забавяне. Този фактор е с все по-голяма тежест за икономиките по света през последните години. Това е и пряко свързано с увеличаването на стойността на създавания продукт, навлизането на нови услуги, промяната на потребителското поведение (онлайн търговията), повишаването на производителността чрез автоматизация, както и социалните механизми (разрастването на социални мрежи).
Според експертите на Еuler Hermes към днешна дата дигитализацията стои зад създаването на около 1/3 от стойността в световната икономика. За това говорят и наблюдаваните тенденции. Любопитен факт е, че през 2017 година в САЩ се отчита 16% ръст на електронната търговия, като за същия период традиционната е нараснала с 4,4%. В Китай увеличението за е-търговията е цели 32% в сравнение с 10% за традиционната.