Повече от половината от човешкото тяло не е човешко, твърдят учените. Аргументът: човешките клетки съставляват само 43% от общия брой на клетките в организма. Останалите са просто „микроскопични колонизатори“.
Разбирането на тази скрита половина от нас – нашата микробиология – бързо трансформира разбирането на болестите – като започнем от алергиите и стигнем до болестта на Паркинсон. Тази нова информация задава и друг въпрос: какво означава да бъдеш човек? И в резултат на това води до модерни, иновативни лечения.
„Те са от съществено значение за вашето здраве“, казва професор Рут Лей, директор на отдела по микробиология в Института „Макс Планк“. И добавя: „Тялото ви не е само ваше“.
Независимо колко добре се измивате, почти всяко кътче на тялото ви е покрито с микроскопични същества. Това включва бактерии, вируси, гъбички и други. Най-голямата концентрация на този микроскопичен живот е в дебрите на нашата храносмилателна система.
Професор Роб Найт от Калифорнийския университет в Сан Диего заяви пред Би Би Си: „Вие сте повече микроби, отколкото човеци“.
Но генетично ние сме още по-колоритни
Човешкият геном – пълният набор от генетични инструкции за човешко същество – се състои от 20 000 елемента, наречени гени. Но добавете към това всички микроби и цифрата ще достигне между 2 и 20 милиона микробни гени.
Професор Саркис Мазманиан, микробиолог от Caltech, твърди: „Ние нямаме само един геном. Това, което ни прави човеци, според мен е комбинацията от нашето собствено ДНК, плюс ДНК на чревните ни микроби“.
Би било наивно да мислим, че носим толкова много микробни материали със себе си, без да взаимодействаме с тях или да има някакъв ефект върху човешкото тяло. Науката бързо научава за ролята, която микробиомът играе в храносмилането, регулирането на имунната система, предпазването от болести и производството на жизненоважни витамини.
Професор Найт казва: „Намираме начини, по които тези малки същества напълно трансформират здравето. И то така, както никога не сме си представяли до този момент.“