режим на готовност

Електронните устройства, които използват най-много енергия в режим на готовност

Домакинствата в Обединеното кралство биха могли да спестят средно £147 на година като изключат така наречените „вампирски“ устройства (в режим на готовност), твърди проучване на British Gas.

Цифрите се основават на изследвания проведени върху уреди през 2019 г., но са актуализирани от British Gas, за да отразяват скорошните увеличения на цените.

Energy Saving Trust заяви, че потребителите трябва да преценят какви устройства оставят включени.

Energy Saving Trust е независима организация с нестопанска цел, която насърчава енергийната устойчивост и ефективност. Според нея домакинствата ще спестят около £55 като изключат всичките си устройства.

режим на готовност

Брайън Хорн, старши консултант на Insight and Analytics в EST, каза че потребителите винаги трябва да мислят какво оставят включено.

„Ако нещо не трябва да е включено, тогава трябва да го изключите от контакта“ казва той. „Всичко останало, просто се опитайте да го изключите възможно най-лесно.“

Цената на енергията се покачва

Увеличението на цената на енергията в последните месеци е осезателно. Сметките могат да се повишат още повече, казва заместник-директорът на Energy UK Дхара Виас.

„Виждаме наистина високи покачвания на цените в момента“ каза тя. „Все още не знаем със сигурност, защото световните цени на газа продължават да са нестабилни“.

Може да е удобно да оставите телевизора си в режим на готовност или да го включите  с натискане на бутон на дистанционното, но това може да се окаже скъпо.

British Gas са изчислили, че това има средна цена от £24,61 на година, плюс средно £23,10 за ТВ приемник. Но тази сума ще варира в зависимост от марката и модела на вашето конкретно устройство и колко години е употребявано.

Игровите конзоли, които оставяме в режим на готовност, струват средно £12,17 годишно, докато компютрите могат да струват около £11,22 за същия период от време.

Ето още няколко електроуреда, които увеличават разходите за ток на британците:

  • Микровълнова печка: £16,37
  • Пералня: £4,73
  • Принтер: £3,81
  • Зарядно за телефон: £1,26.

Цифрите за годишната цена на уредите в режим на готовност са събрани от British Gas като са използвани средни разходи за мощност от сравними модели на различни производители.

От компанията British Gas казват, че цифрите са в съответствие със статистиките на Energy Saving Trust (EST) по отношение на процента на електроенергията използвана от включени устройства, въпреки че това твърдение се основава на данни от 2019 г. Казва се, че пропорционално процентът ще бъде същият.

Според изследването на EST, между 9% и 16% от електроенергията, консумирана в домовете, се използва за захранване на уреди, когато те са в този режим на готовност.

Изследването на British Gas се основава на 13 стандартни уреда, но според EST средното домакинство има 41 електрически уреда.

Цифрите също разчитат на това, че всяко домакинство има само по един от всеки уред, но е много вероятно хората в едно средно по размер домакинство да имат повече от една игрова конзола, един телевизор, един компютър или лаптоп, например.

Съвети за пестене на енергия

По-новите устройства на пазара обещават да бъдат по-енергийно ефективни от старите. Модерните телевизори, например, ще трябва да отговарят на стандартите на ЕС за енергийна ефективност, но тези числа се основават на разнообразие от устройства с различна възраст и ефективност.

Марк Робсън, британски експерт по газова енергия, препоръчва добавяне на устройствата към удължителен кабел, който може да се изключва през нощта. Алтернативно, могат да се използват т.нар. интелигентни щепсели.

„Има интелигентни щепсели, които можете да закупите, които ще ви позволят да проверите дали всичко е изключено чрез телефона си“ каза той. В комбинация с удължител, това може да улесни изключването на устройствата.

Все пак трябва да се уверите, че не превишавате максималното натоварване на удължителя, така че устройства, които консумират голямо количество енергия – като перални машини – не трябва да се включват в тях.

Специалистът прави и някои други предложения:

  • Опитайте се да не зареждате излишно мобилния си телефон и лаптоп.
  • Веднага след като устройството ви се зареди, свиквайте да го изключвате от контакта.

Какви мерки предприемате Вие за пестене на енергия? Споделете с нас в нашата фейсбук група – Технологичното общество на България.

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Ивелина Георгиева

No matter how far you run, you can never truly escape, everything catches up to you at the end and when it does, it usually kicks your ass.