Космическият кораб OSIRIS-REx на НАСА успешно върна проба от скала и прах от астероида Бену, което го прави първият американски космически кораб, постигнал това постижение. Пробата, тежаща 250 грама, беше събрана от космическия кораб и запечатана в капсула, която отново навлезе в земната атмосфера и кацна в Юта на 8 септември 2023 г.
Този крайъгълен камък е важен, защото изучаването на химията и историята на праха на Бену може да даде представа за произхода на слънчевата система и самата Земя. Астероидът на 4.5 милиарда години се смята за вкаменелост от древната слънчева система и НАСА е инвестирала над 800 милиона долара и седем години в изследването му.
Взимането на пробата от Бену
Получаването на пробата не беше лесна задача. OSIRIS-REx трябваше да пътува до Бену, който е на около 300 милиона километра. Вместо да поеме по най-прекия маршрут, космическият кораб трябваше да направи две пълни обиколки около слънцето, за да настигне астероида и да влезе в орбита около него. По време на престоя си около Бену, космическият кораб проведе дистанционни проучвания, картографирайки повърхността на астероида и изучавайки неговия минерален и елементарен състав.
Космическият кораб, който разгърна своята роботизирана ръка на 20 октомври, докосна за кратко добре запазения астероид, известен като Бену, събирайки прах и камъчета от повърхността му. Bennu, за който се смята, че се е образувал през първите 10 милиона години от съществуването на слънчевата система, предоставя уникална възможност да разберем ранните дни на нашата слънчева система. Чрез изучаване на химичните и физичните свойства на астероида учените се надяват да получат представа за науката за астероидите и по-широкото разбиране на нашата слънчева система.
Ролята на астероидите за появата на живот на Земята
Един от ключовите въпроси, на които изследователите търсят отговор, е ролята на астероидите за появата на живот на Земята. Теоретизира се, че астероидите и кометите може да са доставили вода и градивни елементи на живота на нашата планета. Bennu, по-специално, представлява интерес, защото е класифициран като потенциално опасен обект, с малък шанс да повлияе на Земята в бъдеще.
Смята се, че капсулата за връщане на проба от OSIRIS-REx съдържа около 8,8 унции скалист материал от Bennu. Той ще бъде транспортиран до космическия център Джонсън на НАСА в Хюстън, където учените ще анализират съдържанието му. Въпреки че това не са първите проби, върнати от астероид (японската мисия Hayabusa постигна това през 2010 г.), мисията OSIRIS-REx бележи първото успешно събиране на проби от астероиди на НАСА.
След доставката на капсулата космическият кораб OSIRIS-REx ще продължи своето пътуване, за да изследва друг астероид, наречен Апофис. Като част от разширената си мисия, космическият кораб ще измерва орбитата на Апофис и ще използва своите газови тласкачи, за да изучава скалистия материал от астероида.
Непосредствената близост до Бену постави своите предизвикателства. Екстремните температурни промени на астероида накараха скалите и отломките по повърхността му да се разширяват и свиват, правейки ги „пуканки“ от повърхността. НАСА обаче реши, че това няма да представлява значителна заплаха за космическия кораб.
Връщането на пробата от Бену е голямо постижение за НАСА и научната общност. Анализът на тези скали и прах би могъл да предостави ценна представа за историята и еволюцията на нашата слънчева система, Земята и потенциала за живот извън нашата планета.