Учени работят усилено за подобряването на цифровите оптически уреди в роботи, като заимстват технологията на нашите собствени очи. Тези уреди по същество представляват 3D-принтирани лещи, които ще имитират функциите на човешкото око.
Човешкото око се различава значително от това на цифровата камера. Нашето зрение няма фиксирана разделителна способност или скорост на заснемане. Също така липсва и единно представяне на цветовете. Слепите петна също ни отличават от възможностите на обектива. Въпреки недостатъците, благодарение на тези разлики, естественият подбор на природата ни е дал доста предимства, които могат да послужат в цифровата фотография.
За пример може да послужат нов тип лещи, които са изработени с помощта на 3D принтер. Те са плод на учени от университета в Щутгарт, Германия. Всяка леща е създадена от пластмаса и е съизмерима с кристалче сол. Размерът им е само едно от техните предимства. Истинската иновация се крие в това, че тези лещи имитират действията на фовеята в окото ни. Това е ключова част от зрението на хората, даваща възможност за по-бързо възприятие на изображения. Това би подобрило времето за реакцията при някои роботи.
3D-принтирани лещи? Как Ви хрумна?
„Фовея“ идва от латинската дума за „дупка“ и „яма“. Самият компонент на окото изглежда като кухина в задната част на ретината. Той помещава гъсто разположени фоторецепторни клетки и играе ролята на фокална равнина на зрението ни. Ако задържите дланите си на една ръка разстояние пред очите, фовеята покрива площта относително равна на тази на ноктите на палците ви. Иначе казано – около два градуса от общото ви полезрение. Това създава малка площ в нашето зрение с висока разделителна способност, заобиколена от по-голяма площ с по-ниска разделителна способност. Така ние можем да фокусираме цялата си оптична сила върху точно определена част, или иначе казано – където гледаме. Хората и орлите възприемат визуалния свят по този начин – ясна част, заобиколена от разфокусирана картина.
Къде може да ни отведе тази технология
С пресъздаването на това устройство учените се надяват да подобрят скоростта на обработка на цифрови картини. Пластмасовите лещи могат значително да ускорят процесите в лещите и обективите на нашите фотоапарати. Благодарение на малкия си размер тези лещи ще могат да се ползват и в други технологии като миниатюрни дронове или медицински апарати.
Съществуват и пречки пред тази технология като часовете, които се изискват да се принтира подобна леща. Учените се надяват да успеят да преодолеят спънките с масова продукция и да имплементират тази технология в колкото се може повече уреди.
Дали ще видим това в телефоните и фотоапаратите си в близките години? А защо не като изкуствени импланти в собствените ни очи? Предстои да разберем.