Япония QR кодове Възрастни

В Япония маркират възрастните хора с QR кодове

Малки лепенки с QR кодове ще носят възрастните хора в Япония

Най-старата държава в света предприема нови мерки, за да държи под око скитащите възрастни хора. Япония е решила да се поставят малки баркодове върху ноктите на ръцете и краката. Това може би изглежда малко страховито отстрани, но в него има сериозен потенциал за запазване на човешки животи.

Една компания в японския град Ирума пуска в действие система за маркиране на пациенти в напреднала възраст, страдащи от деменция. Тя предвижда поставяне на прозрачен 2,4 сантиметров стикер с QR код. Печатът е водоустойчив, а трайността му е до 2 седмици. В кода са записани имената на пациента, неговият адрес, телефонният му номер и към кого да се обърнат, в случай че го намерят дезориентиран. QR кодът не проследява движенията на възрастните, а само дава конкретна информация при сканиране в полицейски участък.

Над 12 000 възрастни са се загубили в страната само през миналата година

Един от всеки трима японци на възраст над 60 години (около 3 000 жители на града) страда от ранни симптоми на деменция. Медиите докладват за над 12 000 изгубени възрастни хора в страната, страдащи от деменция, само за миналата година. Повечето са били намерени в рамките на няколко дни, но 450 от загубилите се са открити мъртви, а 150 човека и до момента не са намерени.

Звучи дистопично, но реалността е такава. Цитираните данни в никакъв случай не са в сила само за Япония. В световната икономика ниша са намерили фирми, които предлагат различни начини за проследяване и маркиране на възрастни хора. Те включват и джобни GPS устройства, както и такива, имплантирани в подметките на обувките.

Темата с проследяващите устройства за възрастни хора е обект на множество спорове. Не по-малко съпротива среща и идеята хората да се разхождат с лесно четими лични данни върху ноктите си. След като те са диагностицирани с деменция, надали има много варианти за опазване на живота и здравето им. В Америка страдащите от такъв тип заболявания обикновено се поставят под особен надзор, който прилича на родителския. И този вариант е зловещ и сърцераздирателен, но ако пази от изчезване любимите ни хора, то той може би си струва.

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Атанас Георгиев

Обичам да следя новостите в областта на биологията, Космоса и технологиите. Това ми дава възможност да ги споделя с Вас, читателите на Technology.bg