Точно така – предпоследната четвърт на 2019 г. посреща AMD с рекордни приходи от 2005 г. насам. Технологичният гигант е скромен, но цифрите говорят сами по себе си.
AMD с рекордни приходи от 2005 г. насам
Нищо не е случайно на този свят, запомнете го. Да, традиция е след известно време хората да са изморени от миналото поколение конзоли, което често води до това компаниите да повишават оборота си точно в последните 2 четвърти на годината… Но тази година е изключение. AMD изкараха на пазара революционни 7-нанометрови процесори в лицето на Zen 2 ядрата в Ryzen 3000 серията и новото поколение EPYC.
Освен това виждаме и нови графични карти, а именно – RX5500 серията. Също базирани на новия производствен процес, но освен това и с нова обещаваща архитектура. И както казахме – няма нищо случайно. Използваме думата „обещаваща“, защото тя ще бъде и в предстоящото поколение конзоли.
$1.8 милиарда приход
Често хората гледат на AMD като на някаква малка компания. Ако трябва да говорим за сравняване, особено по отношение на гиганти като Intel и nVidia, това със сигурност изглежда така. Но нито за момент не се заблуждавайте, че AMD не обръща внимание на печалбата, както абсолютно всеки един от големите си конкуренти. Трябва да признаем – $1.8 милиарда не са никак малка сума, имайки предвид, че говорим за оборот за последното тримесечие. Червените изобщо не са за оплакване…
Комбинирайте всичко това с нови клиенти като Google, Microsoft, Amazon и Twitter, и имате рецепта за рекордни приходи. Защо ли не сме особено изненадани, че добрият хардуер и сървърните договори вървят ръка за ръка? AMD бяха с едноцифрен дялов процент в този особено богат пазаразен сегмент и това се промени още с първото поколение EPYC процесори. Но след това се случи Google Stadia, сървърни ферми за Twitter, Amazon и Microsoft, специално разработен хардуер за Surface продуктите на Microsoft…
Какво можем да кажем, освен да поздравим компанията и да им пожелаем още много успехи! Продължавайте, AMD – искаме конкуренция на пазара!