Телерик Академия проведе първото годишно състезание по разработка на компютърни игри за деца в 4-12 клас. В състезанието участие взеха над 100 ученици, преминали присъствено обучение по програмиране и разработка на игри в Училищната Телерик Академия в София през учебната 2017-2018 г.
Учениците разполагаха с пет астрономически часа, за да създадат самостоятелно или в екип от двама души компютърна игра, с която да демонстрират наученото през годината. Състезателите бяха разделени в три категории – бял, зелен и черен нинджа колан, спрямо възрастта и нивото си на подготовка. Експертно жури определи победителите, а участниците с най-добрите решения получиха грамоти, както и специални награди.
Успехи
Първо място в категория „Бял колан“ завоюва дванайсетгодишният Теодор Тотев. В разработената от него 2D игра участникът се превъплъщава в нинджа, която трябва да спаси света от злодеи. На първо място в категория „Зелен колан“ се нареди Кирил Алексиев на 13 г. с 3D игра в мултиплейър режим, при която всеки участник се стреми да надвие останалите.
Победители в категория „Черен колан“ бяха Никола Павловски и Славчо Абрашев на 15 г. Съвместно двамата разработиха интерактивен лабиринт с постоянно нарастващи скорост и сложност на препятствията.
„С обученията на Училищната Телерик Академия и съпътстващи събития като настоящото целим да насърчим и подпомогнем учениците да израснат от потребители на технологиите и игрите в техни създатели. Фактът, че пилотното състезание по разработка на игри беше толкова мащабно и успешно, е ясен показател за големия интерес от страна на децата към интерактивния практически метод на преподаване в Академията“, коментира Петър Шарков, ръководител на Училищната Телерик Академия.
Състезанието се организира по повод края на учебната година в Училищната Телерик Академия в София. То подпомага учениците да развият практически опит в областта на програмирането. По този начин те успяват и да подобрят уменията си за работа в екип и индивидуално.
Предвижда се събитието да се организира ежегодно. Форматът му ще бъде разширен, за да обхване и учениците от школите на Академията в страната.