След като в първата част на статията разбрахте от какво се състои човешкото тяло, вижте как новите революционни открития имат способността да променят живота ни.
Това е нов начин на мислене за микробния свят. Досега връзката ни с микробите до голяма степен беше война. Някои изследователи обаче са загрижени, че атаката ни срещу „лошите момчета“ е причинила сериозни щети на нашите „добри бактерии“. Професор Лей посочва:
„През последните 50 години свършихме страхотна работа за елиминирането на инфекциозните заболявания. Но станахме свидетели на огромно и ужасяващо увеличение на автоимунните заболявания и алергиите. Виждаме как промените в микробиома, които се случиха в резултат на успеха, който постигнахме в борбата с патогените, сега са допринесли за съвсем нов набор от болести, с които трябва да се справим“.
Микробиомът е свързан с болести, включително възпалителни заболявания на червата и болестта на Паркинсон. Затлъстяването е друг пример. Семейната история и изборът на начин на живот очевидно играят роля, но какво ще кажете за чревната си флора? Това е мястото, където може да се объркат много неща. Храненето с бургери и шоколад влияе както на риска от затлъстяване, така и на вида микроби, които растат в храносмилателния тракт.
Проф. Найт вече е извършил няколко експеримента с мишки, които са родени във възможно най-дезинфекцирания свят. Цялото им съществуване е напълно лишено от микроби.
Той казва: „Ние бяхме в състояние да покажем, че ако взимате микроби от хора и ги трансплантирате в мишки, можете да направите гризачите по-пълни или по-слаби, в зависимост от това кои микробиоми са получили“. И допълва: „Това е невероятно, но въпросът сега е дали ще работи така при хората“.
Това е голямата надежда за учените, които вярват, че микробите могат да бъдат нова форма на лекарства.
Златната мина на информацията
Д-р Тревър Лоули от Института Wellcome Trust Sanger се опитва да развие цялата микробиома от здрави и болестотворни организми в тялото. По думите му има все повече доказателства, че коригирането на микрофлората може всъщност да доведе до ремисия при заболявания като улцерозен колит, вид възпалителна болест на червата.
Микробното лекарство е на ранен етап, но някои изследователи смятат, че този подход скоро ще стане ежедневие и ще се превърне в златна мина за информация за процесите и състоянието на човешкото тяло.
Специалистът казва: „Така ще имаме на разположение неимоверно много информация и ще знаем как да я използваме по най-добрия начин“.
„Мисля, че това ще бъде една наистина революционна трансформация“.