Училищна Телерик Академия обяви началото на приема за новата учебна година. От нея става ясно, че предстоят нови безплатни обучения по програмиране и дигитални науки за ученици от всички възрасти. Те ще се проведат в общо 65 школи в 15 града в страната.
Кандидатстване
Кандидатстването е отворено до 23 септември през сайта на Училищна Телерик Академия. Школите се организират в 15 града, включително в София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Стара Загора, Габрово, Враца, Разград и други. Програмите са насочени към ученици от 1-ви до 12-ти клас, като са съобразени с възрастта им. Не се изискват предварителни познания по програмиране.
Обученията, които са с продължителност 100 учебни часа, разпределени през учебната година, се провеждат от опитни преподаватели и специалисти в областта. След успешно завършване, участниците получават сертификат. През следващата година те могат да продължат обучението си в по-високо ниво или друга програма.
„Все повече от професиите днес и за в бъдеще ще изискват дигитални умения. Независимо дали ще изберат да се занимават с програмиране или да се развиват в друга област, учениците трябва да могат да управляват дигиталните технологии и да пишат код, за да бъдат конкурентоспособни на глобалния пазар на труда“, коментира Петър Шарков, ръководител на Училищна Телерик Академия.
За ученици в 1-3 клас
За най-малките ученици – от 1-ви до 3-ти клас, са предвидени безплатни работилници по програмиране. По време на интерактивните работилници учениците научават как да създават сайтове, компютърни игри и програми с визуалния език за програмиране Scratch.
За ученици в 4-7 клас
Учениците от 4-ти до 7-и клас могат да избират между три програми: „Дигитални науки“ „Разработка на игри“ и „Алгоритмично програмиране“. Обученията се предлагат както в София, така и в цялата страна. Кандидатстването вече е отворено и изисква регистрация на сайта нa Академията и явяване на тест с логически задачи.
За ученици в 8-12 клас
Специализираните за гимназиалните ученици в София и страната програми са по „Дигитални науки“ и „Разработка на игри“. Кандидатите трябва да се регистрират онлайн на сайта на Академията и да се явят на входен тест.
Новите безплатни обучения по програмиране и дигитални науки са с практическа насоченост и подпомагат кариерната ориентация на учениците и тяхната последваща професионална реализация.