Мобилните услуги от пето поколение (т.нар. 5G – fifth generation) са във фокуса на тазгодишното издание на Световния мобилен конгрес (Mobile World Congress) в Барселона. Както предава кореспондентът на Technology.bg на телеком събитието, много от големите компании използваха шоуто, за да потвърдят своята ангажираност към предстоящото пето поколение мрежи.
5G е ключов фактор за развитието на технологията faceless computing
Припомняме, че този тип мобилни мрежи, което бяха анонсирани преди две години, отново на мобилния конгрес, се очаква да бъдат на пазара след 2020 година. Петото поколение ще поддържа много по-високи скорости за пренос на глас и данни, което ще спомогне за развитието на перспективни ИТ подсегменти като Internet of Things (IoT), автономните автомобили и „умните“ градове. Всъщност 5G е ключовият фактор за развитието на faceless computing технологиите, които ще направят възможно гласовото управление на машини, апарати и всякакви други неща.
Припомняме, че в момента както в България, така и в редица други страни по света се използват мобилни мрежи от трето и четвърто поколение, съответно по стандартите UMTS (Universal Mobile Telecom Services) и LTE (Long Term Evolution).
Още в деня преди конгреса, на официалната пресконференция на Samsung, корейската компания представи плановете си за развитие на 5G услуги. Ден по-късно корейският оператор KT представи и първите работещи услуги от пета генерация.
Най-голямата новина в подкрепа на 5G услугите обаче дойде от ново обединение, включващо някои от най-големите оператори и разработчици на оборудване, включително Vodafone, NTT Do Co Mo, British Telecom, AT&T, SK Telecom, Ericsson, Qualcomm, Telstra, Korea Telecom, Intel, LG UPLUS, KDDI, LG Electronics, Telia Company, Swisscom, TIM, Etisalat Group, Huawei, Sprint, Vivo , ZTE и Deutsche Telekom.
Компаниите, участващи в партньорството, се ангажират да започнат тестовете на мобилните мрежи от пето поколение по-рано от предвиденото и не е изключено 5G генерацията да заработи още през 2019 година.