В края на месец май в Българската академия на науките беше обявено стартирането на проекта за Национален център по мехатроника и чисти технологии.
Шанс за подем на научно базираните иновации в България
Проектът BG05M2OP001-1.001-0008-С01 „Национален център по мехатроника и чисти технологии“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, процедура BG05M2OP001-1.001 „Изграждане и развитие на центрове за върхови постижения“ стартира на 28.02.2018 г. Той е на стойност 69 184 529.81 лв. От тях 58 806 850.34 лв. са европейско и 10 377 679.47 лв. идват от национално съфинансиране. Периодът за изпълнение на проекта е 70 месеца.
В проекта участват 17 научни организации. Сред тях са 5 висши училища и 12 института на Българската академия на науките. Водеща организация е Институтът по обща и неорганична химия, а неговият директор – проф. Пламен Стефанов – е главен координатор.
Основната цел на проекта е изграждане на модерен национален център, който ще осигури качествено ново ниво на познанието в няколко взаимно припокриващи се области. Това са механика, роботика, енергийна ефективност, устойчиво използване на суровини и ресурси и редуциране на парникови емисии. Изпълнението на проекта ще допринесе за реализирането на програмата за устойчив и интелигентен икономически растеж на Република България.
Очакваните резултати са създаване на нов тип Национален център за върхови постижения по мехатроника и чисти технологии, водещ за страната и региона, с международна видимост и научна значимост; намиране на иновативни технологични решения в подкрепа на българската индустрия; подготовка на висококвалифицирани специалисти; откриване на нови работни места и стимулиране на млади и водещи учени да работят в България.
Следете Technology.bg за още актуални новини и събития от любопитния свят на модерните технологии!