Създателите на MP3 формата обявиха, че го смятат за изостанал и ненужен. С това те слагат край на ерата на популярния формат за аудиофайлове. MP3 се счита за основна причина за популяризирането на легендарни продукти като Apple iPod и цялата дигитална музикална индустрия.
Краят на MP3
Повече от две десетилетия след представянето и популяризирането на MP3 формата германският научен институт, който го разработи, се отказва от правата си върху него. Организацията FIIC (Fraunhofer Institute of Integrated Circuits) сподели в изявление наскоро, че престава работа по продукта си. FIIC спира програмата си за лицензиране на определени патенти, свързани с MP3 формата. MP3 все още е популярен в споделянето на музика и други аудиозаписи. Въпреки това от института смятат, че има „по-ефективни аудиокодеци, предлагащи по-напреднали характеристики и функции.“
AAC и MPEG-H – наследниците
Повечето съвременни устройства използват формати като AAC (Advanced Audio Coding). Освен това се работи върху нов стандарт за по-ефикасно складиране на аудиоинформацията и подобрено 3D звучене. Този формат се нарича MPEG-H.
„Подобни решения могат да предложат повече функции и по-добро качество на звука при значително по-ниски стойности на битрейта, в сравнение с MP3.“, съобщи институтът. AAC е вече основният формат при платформи като iTunes и YouTube. Макар програмистите да се сбогуват с MP3, форматът остава популярен за потребители на iPod и други плейъри, които са все още много широкоразпространени.
Малко история на MP3
MP3 е разработен през 80-те и 90-те, като става основен стандарт за аудиофайлове и онлайн музика. Първоначалният замисъл за този формат е да доставя музикални сигнали през обикновени телефонни връзки. Шестимата учени от FIIC разработват проекта, за да стане познатият ни днес начин на споделяне и слушане на музика.
Форматът набира още повече популярност чрез музикални преносими платформи като Apple iPod през 2001. Благодарение на него са продадени милиони устройства и милиарди файлове. MP3 заема цели 10% от общото дигитално пространство по това време!
Освен че довежда до разработването на нови технологии, MP3 допринася и за появяването на сайтове за споделяне на музика. Небезизвестни платформи като Napster са основен проводник на нелегалното разпространяване и споделяне на дигитални пиратски продукти.