Изследователите от Масачузетския технологичен институт (MIT) представиха слушалките AlterEgo, които могат да идентифицират думите в ума ни. Те четат сигналите, които мозъкът изпраща по време на нашите „вътрешни разговори“.
Приспособлението улавя нервно-мускулните процеси, които се случват, когато хората възнамеряват да говорят. След това използва невронна мрежа за реконструкция на думата. Системата може да чете тези сигнали с 92% точност според учените и може да позволи на потребителите да контролират компютрите само с мисъл.
Удобства
Това може да означава край на необходимостта от гласовите команди към домашните асистенти като Google Assistant. Слушалката се носи на едно ухо с мундщук, който се простира около линията на челюстта, точно под устната. Комплектът съдържа чифт костнопроводни слушалки, които предават вибрации през костта до вътрешното ухо. Идеята е да се улесни потребителят да разговаря с устройствата около себе си.
Това решение обединява инфраструктурата на IBM Cloud заедно с VMware vSphere, vSAN и NSX, за да изгради нативна интегрирана система от виртуални изчислители и мрежови услуги. В публикуваното горе видео е демонстрирано, че потребителите на AlterEgo контролират интелигентна телевизия, питат Google за времето и изчисляват сметките за пазаруване в движение.
Според MIT един такъв експеримент позволява на потребителя да обсъди в ума си планираните движения, докато играе шахмат, и да получи стратегически съвети, генерирани от компютър.
Арнав Капур, водещ разработчик на слушалките, ги нарича „устройство за разширяване на информацията“. Той казва: „Идеята ни беше следната: можем ли да имаме вътрешна платформа за изчисляване, която улеснява комуникацията между човека и машината, и това да се чувства като вътрешно разширение на собственото ни познание?“.
Изследователите вярват, че слушалките AlterEgo могат да се използват за контролиране на устройства за интернет, приложенията за виртуална и разширена реалност, поръчване на кола от Uber или инструмент за записване на предстояща среща в личния календар.
Тад Старнер, професор в College of Computing в Джорджия Тайк, вярва, че технологията има потенциал и при промишлените комуникации. Тя може да помогне на работниците в шумна среда като летища или военни заводи. Изобретението може също да е полезно при идентифициране на симптомите на депресия. А скоро, надяват се учените, да даде възможност на машините да действат „по-човешки“.