Ако сте се замислили за малка, преносима камерка, с която да заснемате приключенията си – това ще ви е интересно. Ако сте планували да се оборудвате с GoPro – четете по-надолу. Ще ви покажем една камера, която все още се разработва, но е прекалено обещаваща, за да бъде подмината. Представяме ви Rylo.
Съдържание
Как се стигна до Rylo?
В продължение на две години, двама човека, на име Cunningham и Karpeno, тихичко са работили по нов тип камера. Те са бивши служители на Instagram. Cunningham е разработвал софтуер, докато Karpenko е създал програмата Hyperlapse. Те забелязали, че всеки път когато направят създаването на страхотни неща чрез камера по-лесно, хората просто създават повече и повече материали. Но филтрите, лещите и другите инструменти за промяна, работят предимно на снимки. Когато стане въпрос за видео – нещата са малко по-сложни. Според Karpenko, преди изобщо да се замислите за съдържанието на видеото, трябва да обмислите три важни неща:
- Видеото трябва да е стабилно, без тресене и размазване.
- Кадрите трябва да са подравнени, а не наклонени и изкривени.
- Камерата трябва да е насочена към правилното нещо, което искате да заснемете, вместо във всички посоки.
Камерата Rylo има за цел да се справи с тези три задачи чрез софтуер.
Какво може малката камерка?
При заснемането с 500 доларовата Rylo камера, имате възможността да контролирате почти всичко, след като вече сте заснели кадрите. Всяка от двете камери заснема със 195 градусов ъгъл на лещата. Rylo съединява двата образа в една голяма сфера. Тук идва интересното. При Rylo не се очаква да използвате цялата сфера. Вместо това можете да вземете точните кадри от нея и да ги представите на публиката като обикновено видео. Можете също така да изберете две отделни места на сферата и да правите всякакви неща с тях. Можете да разделите видеото на две отделни части, които да вървят едновременно. Камерата също така заснема и снимки. Всичко, което трябва да направите, е да натиснете Запис. Всички останали ефекти и решения идват след това. Каквото и да изберете, ще видите ясен, стабилен и подравнен запис.
Софтуер или Хардуер?
В началото екипът за Rylo се надяваше да постигне всичко само чрез софтуер. „Потърсихме камери, които вече съществуваха и искахме да ги надградим със софтуер, който да помага при заснемането.“ – споделя Cunningham. Те бързо осъзнали, че им трябва повече контрол върху оптиката на камерата, за да постигнат нужния ефект при съединяването на записите и обработката. Cunningham преровил сайта Alibaba, купувайки части от камери за собствен прототип на 360 градусов модел. През това време Karpenko разработил алгоритъма, който бил нужен за крайната цел. В началните стадии на проекта, когато лещите се държали само на горещо лепило, софтуерът работил учудващо добре.
Това е една от причините оптиката на Rylo да не е основната част от камерата. Това става все по-незначима част от фотографията, тъй като навлизаме в ерата на компютърната фотография. Телефонът Google Pixel 2 постига ефект на дълбочина само чрез една камера, заради алгоритъма си, който ползва, за да разпознае човешката глава и лице.
Apple поеха по подобен път, за да разработят своя Portrait Lighting ефект при своите камери на новия iPhone.
Състезанието за мегапиксели приключи и сега всичко е в софтуера и начина, по който машините се обучават.
Нова ера на любителската фотография
Rylo също така се фокусира върху не толкова футуристичния, но доста важен проблем – споделянето. Все пак говорим за бивши служители на Instagram. Вместо потребителите да прекарат дълго време в чакане, докато кадрите се качат в облака или се прехвърлят безжично, или пък просто се запишат на картата, Rylo има друг, по-прост подход. Камерата използва къс кабел, който се връзва към iPhone (поддръжката на Android предстои скоро). Можете да обработите, изрежете и промените видеото след около 10 секунди, изцяло от екрана на телефона ви. Камерата предлага възможност да следите определена част от сферата, докато гледате напълно ясно и подравнено видео.
Предстоят интересни времена за любителската и полу-професионалната фотография.