Плутон

Плутон крие леден океан, в който може би има живот

Плутон и океан? При такива ниски температури?

Когато става дума за извънземен живот, погледите са насочени към Марс и Европа. Възможно е обаче нов вид организми да се спотайва тихомълком на ръба на Слънчевата система. Направените до момента анализи отчитат наличие на течен океан под ледената повърхност на Плутон. От гореспоменатите факти може да се направи извод, че там има вероятност да съществува живот, а планетата да се окаже напълно различна от изградената ни до момента представа за нея.

Професор William McKinnon от Вашингтонския университет в St. Louis е съавтор в две от четирите нови проучвания на Плутон, публикувани тази седмица в Nature. Ученият твърди, че във вискозния океан на планетите джуджета има вероятност да живеят микроорганизми.

Защо океанът на Плутон прилича на сироп

„Ето какво е мнението ми за онова там долу. Океанът е смъртоносен за нас. Той е изключително студен, солен и богат на амоняк. По-скоро прилича на сироп, отколкото на вода. Действително New Horizons е открил амонячни съединения както на голямата луна на Плутон Харон, така и на една от малките му луни. Ето защо е почти сигурно, че такива съединения има и на самия Плутон.“

В предишни изследвания професорът показа, че ледът, покриващ повърхността на планетата джудже, съставен от течен азот, е подложен на непрестанно въздействие на различни сили. Те именно са променили облика на региона, наречен Sputnik Planitia – известното сърце на Плутон.

В най-новата си книга, базирана на гравитацията и ориентацията на далечната планета,  McKinnon пише, че намиращият се там океан е дълъг 950 км и е с дебелина от 80 км.

Самият океан е формиран от праисторически въздействия, издълбали пространството, в което сега той съществува. Разбира се, като имаме предвид изключително ниските температури там, океанът няма как да е съставен от вода. Изграждат го съвсем различни вещества.

„Всички представени до сега идеи за океана на Плутон са достоверни, но те по същество представляват изводи. Не лежат на преки наблюдения. Ако искаме да потвърдим, че такъв океан съществува, ще трябва да направим гравитационни замервания и да използваме апарати за дълбок сонар. Всичко това обаче би могло да се извърши едва в някоя бъдеща мисия до планетата. От следващите поколения зависи да продължат мисията от там, докъдето New Horizons ще приключи.

Извънземни микроби, риби и калмари

Животът може да съществува в лоши условия. В много солена среда, при много ниски и много високи температури. Но не мисля, че той би могъл да съществува при тези нива на амоняк на Плутон, нужни да поддържат в течно състояние намиращия се там океан. Амонякът е превъзходен антифриз.

Това не е място за микроби. Още по-малко пък за риби и калмари, или за каквито и да е водни същества, които познаваме тук. Но както при метановите морета на Титан (главната луна на Сатурн), и тук се повдига въпросът дали някои нови форми на живот биха съществували в такива „екзотични“ студени течности.“

Съществуват множество покрити с лед тела в покрайнините на Слънчевата система. И ако океаните могат да съществуват на Плутон, то вероятно много по-интересни геоложки структури копнеят да бъдат открити.

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Атанас Георгиев

Обичам да следя новостите в областта на биологията, Космоса и технологиите. Това ми дава възможност да ги споделя с Вас, читателите на Technology.bg