Телеком секторът може да играе ключова роля за постигане на целите на ООН за устойчиво развитие (т.нар. SDG – Sustainable Development Goals) и трябва да бъде мотивиран да работи в тази област.
Това беше основното послание, което отправи Грета Бул, изпълнителен директор на Изследователския център за борба с бедността CGAP, към аудиторията на Световния мобилен конгрес. Мобилното шоу, което се провежда в момента в Барселона, традиционно събира представители на телекомуникационните оператори, доставчици на мрежово оборудване и крайни устройства, както и разработчици на приложения от целия свят.
Пред ръководителите на някои от най-големите телекомуникационни компании Грета Бул обясни, че мобилният сектор може да достави на жителите на най-бедните региони на планетата алтернативни възможности за разплащане, като мобилни платежни услуги и микрофинансиране. Самата CGAP предлага микрофинансиране от 20 години, но не е постигнала ръст по начина, по който го направиха дигиталните финансови технологии, добави тя.
Fintech услугите се превръщат в ключов инструмент за борба с бедността в редица региони на планетата, в които липсва добре развита банкова инфраструктура, но има мобилно покритие. Това включва редица страни от Африка, Близкия Изток, Азия и Латинска Америка.
Затова и телеком индустрията е в позиция да помогне за т.нар. „финансово включване“ на огромен брой хора, стана ясно на събитието, на което присъства и кореспондентът на Technology.bg Александър Александров. Мениджърката на CGAP добави също, че освен значимия социален ефект, това би могло да създаде за операторите и нови източници на приходи.