В продължение на много години квантовите компютри бяха само в рамките на лабораториите и научната фантастика. Сега обаче IBM представи IBM Q System One. Той бе наречен „първият в света квантов компютър, предназначен за бизнеса“, макар компанията да е наясно, че това е само първата стъпка към една по-мащабна революция.
Квантовите компютри се считат за една от най-обещаващите технологии, които съществуват днес. Макар и на ранен етап. Това е така, защото те могат да обработват повече данни и имат потенциал да трансформират цели индустрии.
Например те биха могли да рационализират аерокосмическите и военните системи, да изчислят рисковите фактори за по-добри инвестиции или може би да намерят лекарство за рак и други болести.
„Данните ще бъдат най-ценният природен ресурс в света“, заяви изпълнителният директор на IBM Джини Ромети.
Развитие
Все пак не очаквайте скоро да инсталирате такъв в офиса си. Докато компютърът е отворен за клиенти, които плащат, разработчиците ще получат достъп до неговото захранване от комфорта на собствените си домове или офиси чрез IBM Cloud.
И така, този компютър е първото усилие на IBM да внедри квантовото изчисление в бизнеса. Той трябва да се съхранява при температура под нулата, в среда без вибрации и електромагнитно излъчване.
Новата система на технологичната компания има за цел да се справи с това предизвикателство с интегриран квантов компютър, който решава всичко това от името на клиентите. Въпреки това тази относителна нестабилност е причината да не инсталирате IBM Q System One във вашия собствен офис.
„IBM Q System One е важна стъпка напред в комерсиализацията на квантовите компютри“, заяви Арвинд Кришна, старши вицепрезидент на Hybrid Cloud и директор на IBM Research.
По-късно тази година IBM ще отвори първия си IBM Q Quantum Computation Center за търговски клиенти в Ню Йорк. В тази лаборатория клиентите могат да използват квантовите компютърни системи, базирани на облак, както и други високопроизводителни компютърни системи.
Това не е единствената компания, която работи с квантови компютри, докато технологията все още не е готова за масово внедряване. Google изследва как да направи квантовите компютри по-стабилни. Microsoft работи по създаването на хибридни квантови компютри, които съчетават новата технология с по-конвенционалните процесори. Intel също се занимава с квантови компютърни чипове.