Съдържание
Оръжия, които не искаш да видиш на живо
Технологиите сериозно са променили методите за водене на война в съвременния свят. Дните, когато две тълпи от хора, застанали в редици едни срещу други, взаимно се атакуват, са отдавна отминали и заменени с асиметрични внедрявания, кибер атаки и партизански войни. Тъй като глобалните конфликти растат и се променят, правителствата отчаяно се опитват да намерят начини да са в крак с опонентите си по отношение на технологии и оръжия.
По-голямата част от информацията за военните технологии идва от САЩ и техните съюзници – не се знае какви коварни дела се вършат в Северна Корея, например. Но когато военните решат да изнесат нещо на обществото, ние можем да бъдем сигурни в тяхната честност. Technology BG ще ви представи пет вида модерни военни технологии, които сякаш са от фантастичен филм. От роботизирани екзоскелети, които дават на войниците свръхчовешка сила, до насекоми-киборги с имплантирани чипове – така ще изглеждат бъдещите войни. И това бъдеще е удивително и страшно едновременно.
1. Центробежни пушки
Всички онези модерни технологии основно се свеждат до вграждане на бързо движещи се метални части в тела, сгради или съоръжения. Човекът е използвал куршуми повече от двеста години, изпращайки ги през тръба с помощта на експлозивни заряди. Фирмата от Кънектикът Trinamic Technologies смята, че може да оптимизира процеса и нейните оръдия DREAD представляват футуристично творение, използващо центробежната сила. Компанията твърди, че оръжието може да прави 120 000 изстрела в секунда без откат или искра. И впрочем, на рамо не може да се носи: Trinamic планират да я използват на сателитни платформи.
2. Генератори на бури
Несмъртоносните оръжия са бързо развиващ се пазар, тъй като гледката на разкъсани органи по бойното поле не е най-благоприятна за изграждане на обществени отношения. Повече от десет години израелските военни сили разполагат с футуристичното оръжие Thunder Generator (Генератор на буря). Оръдието за управление на тълпата първоначално е разработено, за да отблъсква птиците от селскостопанските площи. Това устройство използва технологията импулсна детонация, направлявайки взрива в огромен резонансен варел, който изпраща високоскоростни ударни вълни във въздуха. Тези вълни могат да преобърнат и временно да дезориентират цели на разстояние до 30 метра. На разстояние от 3 метра те водят до ужасна и мъчителна смърт.
3. Роботизирани екзоскелети
Излизането на гигантски робот на бойното поле при атака все още остава в областта на анимацията, но един от най-новите проекти на Lockheed Martin е насочен към оборудване на войниците с костюми на „Железния човек“. Проектът HULC (Human Universal Load Carrier) представлява механичен екзоскелет за оборудване на войника на бойното поле. Той се състои от двойка механизирани титанови скоби за краката, които позволяват на собственика им да пренася до 100 килограма товар в продължение на почти неограничен период от време без съвършено никакво усилие и натоварване от негова страна. Бордови компютър за мониторинг следи движението и натоварващите нива и позволява съоръжението да се движи синхронно с войника. Напълно възможно е скоро такива ходещи костюми да излязат на бойното поле, с хора или без.
4. Насекоми-киборги
Животните се сражават с човека на бойното поле от самото начало на войните, от въоръжената конница до обучените кучета. ЦРУ дори се опита да намери начин да използва бойни гълъби, а за делфините изобщо да не говорим. Сред най-новите проекти на DARPA, интригуващи са въоръжените (и много опасни) насекоми. Идеята е наречена HI-MEMS (Hybrid Insect Micro-Electrical-Mechanical System). Бръмбарите се вземат още като какавиди и им се имплантират чипове в тялото. Когато преминат етапа на израстване, радиосигналите активират тези чипове, правейки бръмбарите по същество радиоуправляеми. Ако прикачите към тях оборудване за шпионаж, можете да ги използвате като практически незабележимо наблюдение на бойното поле.
5. Плазмени силови полета
Заради тези ултрамодерни куршуми започва състезание за търсене на нови форми на броня, която е в състояние да защитава уязвимите части. Аерокосмическият гигант „Боинг“ не толкова отдавна регистрира патент, който може да залегне в следващата вълна на танковите технологии: плазмено силово поле, което може да отразява или поглъща ударни вълни от експлозия. Тази технология използва електричество, лазери и микровълнова радиация за бързо загряване на областта преди експлозивната вълна, създавайки поле на интерференция на плазмата, която на теория трябва да поеме освободената кинетична енергия. Технологията е все още в етап на разработка, но звучи доста готино.
Всички тези научнофантастични оръжия едновременно ни удивяват и ни плашат. Те ни карат да се замислим за различните видове оръжие от филмите, видео игрите, а сега и в реалния живот. И все пак, светлинният меч е все още далече от разработване.