Преди да започнем, нека уточним: третирайте това като слух. Информацията все още не е потвърдена официално, макар че предполагаемият й източник е пряко свързан с Intel. Въпреки в заглавието да не е уточнено, Intel се отказва от 10-нанометровите процесори, но само за десктоп пазара. Четете надолу, за да видите цялата информация около този слух.
Intel се отказва от 10-нанометровите процесори…
… за десктоп сегмента. Информацията е била предадена ексклузивно на hardwareLUXX и оригиналът е на немски. Това, което успяхме да разберем чрез google translate, е следното – компанията се отказва от 10-нанометровата технология за десктоп процесорите си и ще се насочи направо към 7nm. Въпреки показаните предимства в изображението горе (взето от тяхна собствена презентация), Intel се отказва от тази технология. 10nm литографията е вече стар проблем за Intel, отлаган в решението си повече от 4 години. Въпреки това, Intel се отказва от 10-нанометровите процесори изцяло, но само от десктоп вариантите им. Кога можем да очакваме ново поколение процесори с нова производствена технология?
Ако информацията от hardwareLUXX е вярна, можем да очакваме 7-нанометрови Intel процесори през 2022г. Не забравяйте – ако информацията е вярна!
Лаптопи
Ice Lake е доказателството, че Intel нямат намерение просто да се обърнат на другата страна. Компанията все още не е готова да изостави целия мобилен сектор. Съвсем скорошен тест, макар и единичен, показва и причините компанията все пак да влага определени усилия в производството на 10-нанометрови чипове. Core i7-1065G7 е вторият най-мощен мобилен процесор от това семейство, който предлага не само новата 10-нанометрова технология, но и ново интегрирано графично решение.
Макар резултатите да не са толкова впечатляващи (1612 точки в CB20), имайте в предвид, че процесорът е в ултра тънкото тяло на новия Dell XPS 13 2в1. Също така, тестът е бил проведен в неконтролирана среда и с допълнителни процесори на заден план. И не на последно място – леко нелегален.
Какво значи това за Intel?
Просто казано, AMD ще бъдат лидери в производствения процес поне до 2022г. Освен ако не преминат на 6 нанометра или 5 нанометра дотогава. Трябва да се отбележи, че всеки скок в тази посока означава поне 3 основни неща:
- по-голяма гъстота на транзисторите
- по-висока енергийна ефикасност на същата производителност
- или по-висока производителност в същия енергиен бюджет
Intel срещат сериозен проблем с повишаване на работната честота, но благодарение на повишената гъстота на транзисторите, Xeon серията им също ще се включи в списъка с 10-нанометрови чипове. Лаптопите търсят максимална производителност с малък енергиен бюджет и ниски термални изисквания. Това означава, че Intel вероятно ще предлагат 10-нанометровата технология с доста високо качество. Жалко, че няма да я видим и на масовия десктоп пазар.
А вие бихте ли си взели лаптоп с десето поколение 10-нанометров процесор на Intel? Ако пък вече имате, покажете ни повече информация в Технологичното общество на България.