Софтуерни компании стартираха нова инициатива, чиято цел е привличане на българи от чужбина. „ЗАвръщането“ е идея на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Тя е част от цялостната стратегия за справяне с недостига на квалифицирани специалисти, който от години възпрепятства естествения растеж на бранша. От там пък страда и цялата икономика на страната.
Чрез „ЗАвръщането“ браншът планира да популяризира възможностите, които предлага кариерата в областта на информационните технологии. Идеята е, че секторът може да осигури не само много добър стандарт на живот, но и възможности за професионална реализация. И те са реални алтернативи на тези зад граница.
Първи стъпки
Инициативата започва с допитване, което стартира при засилен интерес и протича с нарастваща активност. Само за 10 дни БАСКОМ събра над 2000 мнения на българи в чужбина относно плановете им за връщане в България. Анкетата ще бъде активна до 25-ти септември ето тук: (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdm07Ytn3Hk_GhhEB6UVIW1WBRanbkA1nihuSha95LznD9gMQ/viewform). Резултатите ще бъдат обявени след изтичане на крайния срок на анкетата и обработката на резултатите.
Според годишното изследване на БАСКОМ – Барометър на софтуерната индустрия в България, през последния петгодишен период браншът бележи устойчив двуцифрен ръст (14% за 2016 г., прогнозни данни за 2017 г. – 12% ), като оперативните приходи са нараснали повече от два пъти – от 928 млн. лева през 2011 г. до 2 млрд. лева през 2016 г. или с цели 121%. За същия период делът на общите приходи на софтуерната индустрия спрямо БВП почти се е удвоил – от 1.16% през 2011 до 2.22% през 2016 година. За периода 2011 – 2016 г. броят на работните места в софтуерния бранш е нараснал с 67% – от 13 627 позиции през 2011 г. до 22 703 позиции през 2016 година.
Идеи
Освен инициативата, насочена към българите в чужбина, БАСКОМ работи и в други направления за преодоляване недостига на кадри. Това включва квалификация и преквалификация на специалисти в България, както и привличане на чуждестранни граждани за работа в българската софтуерна индустрия. Пример са няколкото софтуерни академии, работата на асоциацията с университетите по редица проекти, включително и международни, за актуализиране на учебните планове и програми за обучение на специалисти, съгласно потребностите на бизнеса и пазара на труда.
Българската асоциация на софтуерните компании е създадена през 2001 година. Тя е колективен представител на повече от 80 софтуерни фирми – пълноправни членове. В нея участват и над 120 асоциирани членове. Такива са висши училища, фондации, фондове за рисков капитал, стартиращи иновативни компании и други.