Сезон 2 на The expanse – от 01.02.2017 г.

The expanse – втори сезон не просто чука на вратата, а заплашва да я избие от пантите

От трейлърите разбираме, че войната се приближава много бързо, ако и няма да започне официално. Протомолекулата преминава тестовете си и започва да излиза извън контрол, а Джо Милър, Джим Холдън и останалите оцелели от „Дулсинея” се налага да работят заедно, независимо дали така им се иска. Ще следват дори още повече екшън, интриги, предателства и обрати в продължението на научно-фантастичното приключение, наречено „The expanse”.

Очакванията след успешните 10 епизода от първия сезон вече са много високи, а това само гарантира качествено изживяване от космическа величина! О, и май забравих да спомена, че сценаристите все още следват оригинала на сериала си – поредицата новели на Джеймс С. А. Кори! А всички знаем, че това е сериозна предпоставка за запазване на доброто ниво.

The expanse – равносметка преди продължението

Следващите редове съдържат спойлери. Четете на своя отговорност!

„Леле! Най-сетне нещо различно!” Това беше първата ми мисъл, след като гледах първи епизод. Донякъде учудващо за самия мен, но сериалът ме грабна и продължих да го следя. Казвам „учудващо”, понеже рядко се захващам да гледам фантастика напоследък. Ала с „Експанзията” не сгреших. Очаквайки поредната история, съшита с бели конци, неусетно разбрах, че клишетата в сериала са сведени до толерантния минимум. Актьорската игра, макар и не блестяща, беше приятна. Може би най-важното в случая е това, че ги нямаше онези „гост-звезди”, очевидно дошли само заради парите от спорадичното си и вяло участие. Сред участниците в сериала няма гръмки имена, като единствените по-разпознаваеми са Шохре Агдашло („Septembers of Shiraz”), Чад Коулмън („The wire”, „Arrow”) и Пауло Костанцо („Joey”).

Най-големият плюс на „Експанзията” е, че не претендира да е шедьовър. Именно затова сериалът става симпатичен на повечето зрители. Критици и публика са впечатлени, а оценките им са гарнирани със суперлативи, въпреки някои минуси. Положителни страни са бързото развитие на действието, добре изградените персонажи и интересните завръзки. За наша радост, високите рейтинги и зад Океана гарантираха продължение на историята. Сериалът успя да вземе и наградата на VES (Visual Effects Society) за „Най-добри визуални ефекти”.

https://www.youtube.com/watch?v=JdnTEXuMFSQ

Историята

Каква всъщност е историята? Събитията се развиват 200 години напред в бъдещето, когато човечеството е овладяло бързото и ефективно пътуване из космическото пространство и дори е успяло да колонизира Марс. Представеният ни свят е пъстър – от една страна, имаме Земята, която си остава център на политиката и „зона на спокойствието”; от другата страна са мегакорпорациите, които си набавят ресурси чрез миньорски станции на метеорити и кроят свои собствени планове. Някъде по средата се явяват и хората от Пояса. Те са бедни, изтормозени, потискани, живеещи в страх и несигурност. Често се бунтуват заради ниските дажби на вода и кислород, които постоянно намаляват по преценка на земния елит. Напрежението между двете страни расте постоянно, но до момента така и не се е стигало до твърде сериозни въоръжени конфликти между жителите на Астероидния пояс и Земята. Но нищо не е такова, каквото изглежда на пръв поглед в този свят…

В целия този контекст началото на сериала ни запознава с един най-обикновен транспортен кораб на име „Дулсинея”. Екипажът му иска единствено да завърши безпроблемно курса си и да се върне при своите семейства на Земята. Обаче по време на поредната си смяна Джим Холдън (нахакан бунтар, който се изживява като лошо момче) решава да се отзове на сигнал за помощ от „Скопули” –  друг кораб в близост до техния курс. С известна доза нежелание, екипажът изпраща малка спасителна совалка по посока сигнала. За зла участ той се оказва фалшив и „Дулсинея”, заедно с целия си останал екипаж, е изпарен от бойни кораби в стелт-режим. Холдън, заедно с останалите си спътници от повредената совалка, се оказва в безизходица – петимата са сами насред Космоса и трябва да се борят за своето оцеляване. Налага се да приемат помощта на Марсиански кораб, а цената за това е по-висока, отколкото изглежда.

Какво още?

Втората сюжетна линия ни изпраща на Земята. Управляващият елит е врящ котел, в който трябва всичко да става потайно и с възможно най-малко изтичане на информация. В средата на минното поле се намира Кришен Авасарала – тя е част от управленска династия с дълга история и е сред най-опитните играчи на политическата сцена. Да манипулира, за да вземе своето, е част от нейната природа. Но времената се менят и сега Авасарала трябва да намери начин да предотврати надигащата се война. Обременена от смъртта на сина си, загинал при потушаването на бунта на хората от Пояса, тя започва да разплита сложните възли в гнездото на змиите. Защото въпреки всичко Земята е люлката на цивилизацията и на всяка цена трябва да бъде запазена от конфликта. Но предвид ситуацията, деликатна като кула от карти, опазването на родината й ще се окаже много тежка задача.

Последна, но не по важност, е историята на Джо Милър – израснал като сирак на станция Сирис (намираща се в Астероидния пояс), но издигнал се до статуса на ченге-детектив. Считан за предател от хората на Пояса, но човек с ненавист към земното отношение към съгражданите си, Милър няма друг избор, освен да се бори за своето място в света. Попаднал на обещаваща следа в текущото си разследване, той навлиза дълбоко в кълчищата на „тъмната част от Космоса”. Докато преследва изчезналата Джули Мао – дъщеря на виден магнат, детективът разбира, че тя е само малка пионка в игра с огромни залози. Става дума за евентуалното катализиране на война между хората от Пояса и Земята. Кой иска това и каква ще бъде неговата награда? Изглежда Джули Мао и корабът „Анубис”, където се е качила за последно, крият ключа към тази загадка. Но търсенето им съвсем не преминава без подводни камъни по време на разследването. Всъщност Милър дори е отстранен от случая, когато стига до сериозен напредък. Ала няма какво да спре амбициозното ченге да търси истината. Колкото и грозна да е тя.

Протомолекулата

Накрая е редно да споменем, че в уравнението на сюжета влиза и биооръжието, наречено „протомолекула” – смъртоносно съединение, разработено от екип учени под контрола на бащата на Джули Мао. То е вратата към така желаната от него експанзия.

С течение на всеки епизод, трите линии напредват паралелно. Две от тях се преплитат в края само за да ни дадат нова дълбочина на сюжета. Постоянно се откриват едни отговори, а на тяхно място излизат нови въпроси. Но едно е ясно – Джули Мао, с която са свързани последните събития, е само върхът на айсберга. Айсберг, скрит някъде в необятния Космос…

Накратко, това беше всичко, което ни разкрива първи сезон. След броени дни очакваме и старта на втория. Историята има още много накъде да се завърти, същото важи и за развитието на персонажите. Останаха и доста отворени въпроси, най-важният от които е „Ще има ли война или протомолекулата ще бъде спряна преди завършването на всички фази на експанзията?”.

Внимателно си изберете страна! Ще се видим на 1 февруари пред екраните с пилотните два епизода на втори сезон!

https://www.youtube.com/watch?v=ZGnOKJ1JkRY

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Симеон Тремоанидис

Обичам да играя футбол, излизам с приятели и пиша в различни жанрове (най-вече разкази, ревюта и статии). Сред хобитата ми са игрането на бордови и ролеви игри, четенето. Киноман съм, следя активно и повече от половин дузина спортове. В момента се специализрам в областта на печатните комуникации и книгата.