Питали ли сте се какви ще са смартфоните след 5 години?
Характеристиките на смартфоните, които ще държите в ръцете си след пет години, е сравнително лесно да се прогнозират. По-трудно е да се предвиди кои от новите „технологии на бъдещето“ ще завладеят умовете на производителите на джаджи. Свързване към 5G мрежи, супер здрав графенов корпус, пълно зареждане за 30 секунди или гънещи се дисплеи? С какви телефони ще ни се налага да си имаме работа в близкото бъдеще.
Гъвкави дисплеи
Към настоящия момент IT-компаниите са създали маса проекти в областта на гъвкавите дисплеи. Техният потенциал може напълно да се разкрие до няколко години. Тук могат да се отнесат супер тънките телевизори на LG, „видео хартията“, изобретена от компанията Japan Display. Защо не и електрофоретичният екран, който може да се изключва при входящо повикване (звън) или SMS-и.
Продуктите, които са в момента на пазара, не могат да се нарекат напълно гъвкави. Google и Samsung още през 2011-та пуснаха смартфон Galaxy Nexus с леко извит панел. „Огънато“ обаче при него е само стъклото, докато самият екран остава плосък. При Galaxy S6 Edge ръбът на дисплея е огънат само от двете страни, а LG G Flex 2 е леко закръглен по осите.
Сериозна пречка за появата на наистина гъвкави смартфони са вътрешните компоненти. Въпреки това, електронните схеми стават все по-тънки с всяка изминала година. Вече са създадени огъващи се батерии, а СИМ-картите за телефоните скоро може изобщо да изчезнат.
Смартфонът напълно да замени PC
Обикновен смартфон може би ще се превърне в пълноценен компютър с помощта на докинг станция и включвайки към него необходимите периферни устройства – монитор, мишка и клавиатура. Сред първите, приложили практически подхода „един за всички“, е компанията Canonical.В началото на 2013 г. тя анонсира мобилната версия на операционната система Ubuntu. В нея е заложена единна дистрибуция за устройства с различни форм фактори, което ви позволява да използвате една и съща „ос“ за всичко: за PC, смартфони, таблети или телевизори. „Убунтофоните”, обаче, все още не се радват на особена популярност и остават нишова категория.
Концепцията за „безпроблемен“ преход от едно устройство към друго неотдавна подхвана и Microsoft, която е собственик на патент за превръщане на смартфон, който е свързан към докинг станция, в PC от 2009 година. Тази идея най-накрая позволява да се реализира и единната и гъвкава операционна система Windows 10. В „десятката“, трябва да споменем, няма зависимост от използваното устройство. Основната разлика между тях е в оптимизиране на интерфейса според размера на конкретното устройство. Фотоприложенията или календарите са идентични, както при PC, така и за смартфоните. Същото е и за по-големите монитори, екраните на лаптопите или 9-инчови таблети – Windows приложението ще изглежда идентично с малки разлики. Към конкретното устройство Windows 10 се настройва автоматично. Например, нагажда интерфейса, ако мониторът се променя на тъч скрийн или преминете в „стил Windows 7“, когато към таблета се свързва външна клавиатура.
Зареждане за минута
Смартфон, който да се зарежда напълно за по-малко от 60 секунди, е вече реалност. Технология, която превръща пептидите в нанотръбички за пренос на по-големи количества електроенергия, е създал израелския стартъп StoreDot. На изложението MWC 2015 г. в началото на годината компанията показа своята разработка в действие, напълвайки Samsung Galaxy S6 с модифицирана батерия от нула до 100% само за минута.
Уловката е, че така батерията на StoreDot издържа едва 2/3 от времето при обичайната литиево-йонна батерия. Въпреки това, стартъпът продължава да подобрява технологията: при някои модели смартфони тя позволява напълно зареждане за около 30 секунди, а електромобил – за 5 минути. Преди известно време StoreDot получи големи инвестиции от Samsung и вече води преговори с производителите за интеграция на супер бързите батерии в бъдещите устройства.
Повече за това как смартфоните ще заместят личния лекар и ще позволят да избирате мобилния оператор само с едно докосване, без да сменяте SIM-картата – в Част 2 на „Смартфоните на бъдещето”.