Марс Фотонен двигател
Повърхността на Марс, заснета от Космоса

Революционен двигател ни доближава до Космоса

След едногодишни опити НАСА установява, че  фотонният двигател работи, но причините за ефективното му функциониране не са разбрани докрай.

Учените от НАСА установиха, че  определеният от тях за„невъзможен“ двигател, способен да ни закара до Марс за 10 седмици, всъщност работи. При това, без да има нужда от гориво. На експерименталния  ускорител EmDrive бе наложен този прякор благодарение на факта, че  принципът му на функциониране разбива нашите научни обосновки и прието разбиране на Вселената.

Разработен през 2001 г. от британския инженер Роджър Шойер, двигателят EmDrive буди спорове и противоречиви оценки до днес. Той създава тяга от фотони, които са продукт на блъскащи се във вътрешността му електромагнитни вълни. От гледна точка на фундаменталните научни принципи EmDrive не би трябвало да работи. Според третия закон на Нютон, за всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие. Разработеният от  г-н Шойер двигател не използва гориво и не създава изгорели газове, разбивайки на пух и прах разбиранията ни за възникване на тяга.

Ще станат ли звездите „по- близки“ с принципно нов двигател

По разбираеми причини това предизвиква сериозен скептицизъм. Лабораторията на НАСА Eagleworks е провела независимо изследване на спорния двигател, за да се опита да проучи дали той наистина работи и как го прави. След едногодишни опити екипът установява, че устройството работи, като причините за ефективното му функциониране не са разбрани докрай. Според учените те са успели да произведат с EmDrive приблизително 1.2 mN/ kW във вакуум. Остава сериозният проблем, че те не разбират как точно той постига това. Ясно е само, че ако го включим, ще ни тласне в нужната посока. Тази неяснота кара много изследователи от научните среди все още да не са убедени в ефективността на EmDrive.

Единственият начин всички критици и скептици да бъдат убедени веднъж и за винаги е революционния EmDrive да бъде изпратен в открития космос. Дали ще достигне до Марс или до по-далечен обект във Вселената, е въпрос на време.

 

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Веско Тодоров