черна дупка

Event Horizon Telescope ще снима черна дупка

Уникалният проект Event Horizon Telescope (Телескоп Хоризонт на събитията), започнат преди 20 години, е на път да сбъдне мечтата на учените да погледнат, какво всъщност има в една черна дупка. Целта на взирането е Стрелец A* (Sagittarius A*), най-близката до Земята и свръхмасивна черна дупка в центъра на Млечния път. Невероятното научно постижение ще стане възможно чрез свързване на девет радиотелескопа от целия свят, като по този начин те се превръщат в огромен виртуален телескоп с големината на нашата планета. Sagittarius A* се намира на 26 000 светлинни години от Земята и според учените, тя тежи колкото 4 милиона слънца.

Черните дупки са невидими

Екипът на проекта се надява на успешно наблюдение в периода между 05 април и 14 април. Целта е да се види точният ръб на черната дупка, т.е. мястото от където тя започва да поглъща всичко около себе си. Известно е, че дори светлината не може да избяга от черните дупки и това по същество ги прави невидими. Именно поради тази причина, учените ще търсят косвено събитие в пространството, което разделя черната дупка от Вселената. Идеята е, че там могат да бъдат видени газове и звезден прах, които се намират в орбита около черната дупка, преди да бъдат засмукани от гравитацията ѝ, което всъщност е самото търсено събитие. По този начин могат да бъдат определени параметрите на самата дупка, начинът, по който изкривява пространството около себе си и като цяло, да бъде потвърдена теорията за липсата на коса.

Ще промени ли снимката нашият свят?

Комбинирането в един-единствен образ на данните от различните радиотелескопи, разположени в САЩ, Чили, Испания и на Южния полюс, дава възможност за постигане на уникално висока резолюция на изображението. Всичко известно за дупката обаче е плод на изчисления и косвени изводи, доколкото тя не е наблюдавана директно, но учените са единодушни, че съществува, предвид изкривяването на пространството около нея. Всъщност „снимката“ на черната дупка може да промени сериозно Теорията за относителността на Айнщайн, макар очакванията на учените са тя да бъде потвърдена. Всъщност именно отношението пространство-време, което е в основата на тази теория, ни описва света, такъв какъвто го познаваме. Може би точно снимката на Стрелец A * ще ни даде ключа към други светове, пространства и измерения…

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Георги Дюшюнев

Помня времето, когато технологиите бяха повече мечта, отколкото баналност, както напоследък. Долу-горе тогава Ливърпул стана шампион на Англия за последен път. Та си мисля, че технологиите са причината и затова се занимавам с тази тема...