Ключът към безкрайно възобновяемата енергия вероятно се намира в световните океани. Силата на вълните впряга океанските течения да произвеждат енергия.
Технологията на вълните CETO, кръстена на древногръцкото морско божество Кето, преобразува енергията на океанските вълни в електричество. Предполага се, че вълните могат да предоставят много повече енергия, отколкото се консумира днес в световен мащаб. В това уверява д-р Майкъл Отавиано, изпълнителен директор на австралийската компания Carnegie Wave Energy, патентовала технологията.
За да превърне океанските вълни в електроенергия и прясна вода, CETO използва множество потопени шамандури и помпи. Системата се намира под повърхността на океана, а съставящите я шамандури се движат заедно с океанските вълни. Движението им управлява помпа, прикрепена към морското дъно. Помпата от своя страна, с помощта на тръба, доставя обратно към брега вода под високо налягане. Веднъж стигнала до сушата, тази вода задвижва водноелектрическа турбина.
Хидравличната енергия може да бъде използвана и за да движи инсталация за обезсоляване на морската вода посредством процес на обратна осмоза.
https://www.facebook.com/HuffingtonPost/videos/10153808267231130/
Изследванията показват, че енергията на вълните е много по-ефективна от тази на слънчевата светлина или на вятъра. Така нареченият „морски парк“ заема много по-малка площ в сравнение със соларните паркове например. Намалената площ обаче не пречи на резултатите – тя осигурява същата мощност. Освен това новата технология е практически невидима, тъй като е изцяло под водата.
СЕТО спомага за запазване на водната екосистема
Енергийната технология за управление на вълните не само че не пречи на морската флора и фауна, а реално привлича морски обитатели, превръщайки се в изкуствен риф. Морското биоразнообразие в австралийския район, където се ползва тя, се е разраснало значително. В началото районът е обитаван от седем биологични вида, като постепенно се увеличават до около 27 вида, посочват собствениците на патента.
В края на 2016 г. фирмата Carnegie Wave Energy, създала СЕТО, получи подкрепата на Европейския съюз за стартиране на проект за внедряване на технологията за получаване на електричество от вълните и в Европа. Той е на стойност 60 милиона паунда /74 млн. щатски долара/ и ще обхваща 26 км от атлантическото крайбрежие на полуостров Корнуел /Великобритания/.