Майко мила! Това си казах първия път, когато чух за спецификациите на Predator 21x. Как са наблъскали толкова неща в преносима машина? Сега ще ви кажа.
Когато за пръв път чух на CES 2017 през януари, че ще има такова нещо, реших, че е просто слух или става въпрос за единствен прототип.
Донякъде заради външния си вид огромният Аcer на пръв поглед прилича на лаптопите от далечното минало, но когато се загледаме, веднага се отказваме от тази идея. Дизайнът е модерен, рязък и… светещ. В RGB. Още преди да натиснете копчето за пускане, ще забележите, че при отваряне Predator не е като никой друг лаптоп. Не само защото не се побира в скута ви или защото трудно се качва на бюрото.
Извит екран? Механична full-size клавиатура? И къде е мишката? И защо по дяволите има две захранвания? Що за лудост? Еми, нека ви обясня.
Съдържание
Уникално чудовище
Почти съм сигурен, че Predator 21x е по-силен от сегашния ви компютър. Защо? Ами защото има 2 (ДВЕ) DESKTOP видеокарти nVIDIA GeForce 1080 в SLI, Intel Core i7 Kaby Lake 7820HQ процесор с 4 ядра, 64 GB 2400 Mhz DDR4 RAM и 2 x NVME драйва в RAID-0. Това са само част от нещата, които го правят един от най-мощните (ако не и най-мощния) лаптоп на пазара.
Но не само това го прави уникален. С 21 инча извит ultrawide WFHD 2560×1080 екран, механична клавиатура с RGB подсветка, уникално охлаждане с 5 вентилатора, 9 heat pipes и Nvidia G-Sync, Acer със сигурност са се престарали. За жалост, всичко това си има цена – чудовището тежи близо 9 килограма, ограничен е в 300 бройки и струва умопомрачителните 9000 долара.
Предназначен за истински ентусиасти
С огромните си размери Predator 21x не е, за да си го разнасяте до кварталното кафене, макар че със сигурност и там ще съберете погледите. Лаптопът е предназначен за истинските хардкор геймъри, макар че не познавам геймър, който би отделил такива средства за преносим компютър.
Четириядреният Intel Core i7 7820HQ, който излезе в началото на годината, е модифициран по такъв начин, че да позволява овърклок директно от BIOS-a, както и от специалната програма, инсталирана на него.
Със своите 2.9 GHz base clock speed (3.9 с Turbo Boost) и 8 MB Cache, със сигурност няма да имате проблеми и в работата с по-изискващи програми. Трябва да споменем, че все пак това е мобилен модел и със сигурност не би имал същата производителност като десктоп еквивалента си. И макар да има вградено видео в лицето на Intel HD Graphics 630, аз ви гарантирам, че няма да имате нужда от него.
Двете GeForce GTX 1080 видеокарти, работещи в SLI, са с общ капацитет от 16 GB DDR5X и поддържат резолюции до 2560 x 1080 на 21-инчовия екран. Интересното е, че ще поддържат и G-Sync технологията на nvidia, която ще се възползва от 120-херцовия LCD панел. Ако и това не ви устройва, винаги можете да свържете още външни монитори благодарение на допълнителните HDMI и 2x DP портове. Видеокартите стават както за игри, така и за 3d изискващи програми като 3d Studio Max, Maya, Cinema 4D и т.н. За жалост обаче, за да се захранят и двете, е необходимо да сте включили и двата захранващи блока, което значи, че трябва да си носите и разклонител с вас, ако желаете да играете игри.
И след като поговорихме и за видеото, Acer са се погрижили да не се тревожите за thermal throttling – 5 вентилатора и 9 радиатора са разположени на дъното на Predator 21x така, че да отвеждат горещия въздух извън системата и да се грижат за оптималното охлаждане на всички компоненти. Въпреки това тези вентилатори са толкова шумни, че най-вероятно съседите ще ви напомнят за съществуването си, тъй като това е най-шумният лаптоп, излизал наскоро.
Несъмнено от Acer са помислили за истинските гейминг ентусиасти, като са добавили механична гейминг клавиатура с anti-ghosting, след което решително са преместили микрофона в горната част на дисплея. По този начин предпазвате приятелите и роднините, с които бихте си общували чрез машината, от нечовешкото тракане на Cherry-MX Brown суичовете.
Предполагам и затова от Acer са се обърнали към Dolby за имплементирането на 4.2 система, съставена от 4 колони и 2 субуфера. A ако случайно сте забравили мишката си – просто обърнете numpad-a вдясно от клавиатурата и хоп – получавате trackpad.
Нещото, което най-много ме впечатли обаче в Predator 21x, е наличието на 1 TB SSD PCIe (2×512 GB маунтнати в RAID 0 композиция) и 1 TB HDD. И въпреки че цялостната памет не е умопомрачително много, то това са 2 TB, а системата разполага и с допълнителни слотове (5 на брой).
Пълни спецификации:
- Процесор : Intel Core i7 Kaby Lake 7820HQ CPU 2.9-3.9 GHz
- Видео : 2x Nvidia GeForce GTX 1080 8GB DDR5X (16 GB DDR5X Total)
- RAM : 32-64GB DDR4 2400 Mhz SDRAM
- Storage : 1024 GB SSD PCIe + 1024 GB HDD
- Sound : Dolby Sound System w/ 4 Speakers + 2 Sub woofers
- Display : 21″ Active Matrix TFT Color LCD 2560 x 1080 w/ Nvidia G-Sync
- Keyboard : Full Sized Cherry MX Brown Mechanical Keyboard w/ swappable numeric pad/ touchpad
- Network : IEEE 802.11ac Gigabit Ethernet + Bluetooth
- I/O : HDMI, 2xDP, USB Type-C, 4xUSB 3.0;
- Battery : 8-cell 6000 mAh Lithium Ion (Li-Ion)
3. Пренасяне
И как точно ще пренасяте това чудо? Не се притеснявайте, от Acer са помислили и за това.
Когато си поръчате Predator 21x, срещу цената от 9000 долара получавате и специален Pelican куфар, в който удобно може да пренасяте лаптопа, двете захранвания и всички аксесоари (включително wrist rest за клавиатурата). Това е куфар на колелца, оборудван с пяна и разделения, за да запази машината ви цяла при пътувания. За жалост обаче, този куфар навярно няма да мине за ръчен багаж и ще бъде таксуван отделно. И все пак – цял куфар за твоя лаптоп? Да – необходим си е, ако лаптопът ти е голям, колкото телевизора в хола, и струва, колкото десет от тях.
4. Заслужава ли си?
Predator 21x може да е най-страхотният гейминг лаптоп, който някога ще ви трябва, спокойно може да бъде и заместител на настолна десктоп машина, но за сумата от 9000 долара можете не само да си купите кола, но и десктоп и лаптоп освен това. Идеята обаче, че тежи 9 килограма и е изключително голям и трудно преносим, надали ще се понрави на повечето потребители. Появяването на този компютър на пазара обаче по-скоро е изявлението, което Acer прави. А то е, че несъмнено гейминг преживяването може да е неразличимо от това с десктоп компютър. И може да се пренася. Трудно, но може. Така че, да, надали си заслужава да отделите близо 17 хиляди лева за компютър. И въпреки това мисля, че има много по-добри решения за мобилен и леснопреносим гейминг experience. Поне засега.
А ето и едно видео-ревю на Acer Predator 21x :