Дългоочакваният експанжън за Hearthstone „Journey to Un’Goro“ излиза съвсем скоро, а мистерията около новите карти, вече е разбулена.
Какво да очакваме от поредното допълнение? Последният експанжън MSoG се оказа по-скоро разочарование за феновете на играта. Чуха се протести както от casual играчите, така и от професионалистите. Цели два адвенчъра и един експанжън напускат популярния Standart формат, за да се отдадат на заслужена почивка в Wild. Допълнително към всичко това, основни класически карти също вече няма да са част от Standart. Тези предпоставки задължиха Blizzard да изкарат нещо качествено и „Journey to Un’Goro“ е техният отговор.
„Journey to Un’Goro“ предлага редица нововъведения, механики и забавни карти, които могат да разчувстват и най-големите критици на играта. След като предния път ви запознах с най-любопитните легендарни и епик карти от MSoG, днес е моментът да разгледаме възможностите, които ни дава „Journey to Un’Goro„. В този сет изборът от интересни и силни предложения е много по-богат, но е фокусиран върху класовите карти. Затова съм подбрал за вас най-приложимите от най-забавните легендарни и епик класови карти.
Съдържание
Jungle Giants
Преди излизането на Naxxramas имаше момент, в който ramp друидът беше най-силният дек в играта. Феновете му не получиха много любов от Blizzard със следващите допълнения, ако не броим епизодични фън карти като Astral Communion. С идването на „Journey to Un’Goro“ идва време за реванш и ramp друидът получава мечтания quest в допълнение с голям брой спомагателни карти, с които нещата излизат извън контрол. Jungle Giants е по-скоро труден за изпълняване quest, но ефектът му, макар и подобен, е много по-силен от на Aviana и Kun the Forgotten King. С изпълняването му, положението рязко ескалира до от мухата – слон.
Spirit Echo
Забавна и силна карта в правилния дек. Spirit Echo дава възможност за различни комбинации, не само с характерните deathrattle-и за Shaman, но и с карти с всякакъв ефект. Проблемът на тази карта е нейният mana cost, който я прави малко бавна и не винаги ще може да си изпълни потенциала. За феновете на Wild формата този проблем е донякъде решен, благодарение на Emperor Thaurissan, докато на Standart трябва в игра да влязат Far Sight и добро rng.
Kalimos, Primal Lord
Нагледен пример за това как трябва да изглежда една контрол карта във всяко едно отношение. Нагледният пример е … лош, защото Kalimos ще се играе основно в Elemental декове, които са mid-range. С правилния билд и малко търпение, тази карта може да си развие потенциала и в контрол декове на почти всякаква тематика. Допълнителна помощ идва, не само от новите елементали, но и от карти от предишни сетове, които придобиха етикет „Elemental„. Baron Geddon ви се струва абсурден в Shaman? – вече не, защото прави с-и-н-е-р-г-и-я-т-а! Kalimos приема „ситуационна карта“ буквално и може да наклони везните във ваша полза във всяка игра. Дали това ще бъде шаманският братовчед на Kazakus, само времето ще покаже.
Fire Plume`s Heart
Едни от най-големите Hearthstone фанатици са Control Warrior играчите. След като Control Warrior-ът премина през Elise Starseeker фаза при излизането на LoE, зави рязко към Deathrattle N’zoth с WotG, сега ще се окопае здраво, защото на вратата чука Taunt Control Warrior метата.
Ragnaros ще липсва почти на всички, Majordomo ще остави празнина у всичките четирима души, които го играят. Тук се намесва Fire Plume’s Heart и казва: „стига сте ронили крокодилски сълзи, не се крийте зад стакнатия армор, време е да се наберете на dmg–a„. Изпълняването на куеста дава много силен ефект, но разнообразието от декове, които могат да го изпълнят, е малко.От друга страна, Justicar Trueheart ротира в Wild и изборът за нова Control Warrior философия е ограничен, но силен.
Awaken The Makers
Първият легендарен quest, който беше разкрит. Много силен в Wild Deathrattle Priest и приложим в Standart Deathrattle Priest. След ротацията на Reno Jackson – Kazakus тестетата ще загубят много от силата си и въпреки че наградата Amara, Warden of Hope трудно ще може да бъде получена до шести ход, то в по-късна игра също има голям потенциал за game changer. Awaken The Makers се явява едно прекрасно допълнение за вече съществуващи декове и е задължителна придобивка към колекцията на всеки Priest фен.
Shadow Vision
Интересна и силна карта за специфични декове. Ако искаш стратегията на дека ти да се върти около няколко ключови магии, Shadow Vision се явява най-добрият ти приятел. След четвъртия Entomb противникът ти ще запомни тази карта. Освен в контрол декове Shadow Vision е подходяща и за различни one-turn-kill варианти. Другата нова епична карта за Priest – Curious Glimmerroot, също е с интересна нова механика, но сама по себе си е слабa. Да се надяваме, че в следващите експанжъни Blizzard ще доразвият идеята, вложена в нея с нови интересни предложения.
The Caverns Below
След като Tomb Pillаger, Conceal и Azure Drake ротират, роугът се нуждае от свежо начало. Често новото се оказва добре забравено старо и Blizzard дават за този клас quest, който се допълва с класическия Aggro Rogue и добилата последно време популярност версия Water Rogue. Изпълняването на самия quest е специфично, а картата, която трябва да играеш, за да го задействаш, струва пет мана. Това не е типично за aggro стила, но пък за феновете на класа, които искат да изпробват нови идеи и да доразвият стари, The Caverns Below е ключът за експеримента.
The Marsh Queen
Бъфващ mid-range Hunter – как ви звучи? И на мен не ми харесва, на цялото Hearthstone community същo. Един от най-популярните класове просто изчезна от играта. Явно от Blizzard са гузни, защото хънтърският quest в „Journey to Un’Goro“ е брутален, а за по-лесното му изпълнение, получава редица добри one-drop-ове. Очертава се силен zoo mid-range Hunter, а всеки фейс ще е плейса, който ще тъпчат поне 30 динозавърчета. Легендарната карта Swamp King Dred също е любопитна и ако има фенове на добрия стар mid-range, тя може да намери своето място в този класически дек.
Clutchmother Zavas + Lakkari Sacrifice
Warlock zoo-то присъства неизменно в играта от самото ѝ начало. Последният експанжън zoo-то беше погълнато и изплюто от MSoG метата, но сега се връща по-силно от всякога. Clutchmother Zavas е изключително силна карта, не заради потенциалното внушително присъствие на борда, а заради discard ефекта. Това може да се окаже нужната push карта за завръщането на този класически дек.
Като бонус към тази легенда се явява Lakkari Sacrifice. Ако съм напълно безпристрастен, бих казал, че quest-ът е бавен и ситуационен за zoo Warlock … Но как мога да бъда безпристрастен към портал, който съмонва по два импа всеки ход?!? Механиката на Lakkari Sacrifice е забавна и ще бъде тъжно, ако не стане задължителна част от discard zoo дековете. Тук идва един проблем – Blizzard за пореден път ни налагат как да играем определен архетип и оставят на zoo-то само discard пътя, защото така го виждат от няколко сета насам. Аз съм противник на тази политика, но не мога да отрека, че двете нови карти правят discard zoo-то много по-привлекателно от обикновеното.
Open the Waygate
Най-очакваният quest от Hearthstone community-то според неофициалните класации и от мен. Потенциалът, който има механиката с допълнителния turn, е огромен. Комботата са разнообразни, а бъдещите експанжъни ще позволят още по-голям избор от отигравания. Ако искаш да се забавляваш с Hearthstone, Open the Waygate е задължителен за колекцията. Няма как да не спомена и епика Primodrial Glyph, който идеално се вписва в условието на куеста. Първата карта, която предизвика скандал с rng-то си, беше Unstable Portal от GvG, а с новия му прочит Blizzard показаха, че не се страхуват от критиците си. Unstable Portal е дебалансирана карта, а от Primodrial Glyph не се очаква нещо различно.
„Journey to Un’Goro“ се очертава като едно от най-силните допълнения, а разнообразието от стратегии, които предлага, е голямо.