Нарича се Willow и бе представен от Google като квантов чип, който само за пет минути изпълнява задачи, които биха отнели 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 години на някои от днешните най-бързи конвенционални компютри в света.
Той е с размери само 4 см на квадрат, но притежава почти невъобразима скорост.
Google създаде изчислителен чип, който отнема само пет минути, за да изпълни задачи, които биха отнели 10 000 000 000 000 000 000 000 000 години за някои от най-бързите конвенционални компютри в света.
Това са 10 септилиона години, число, което далеч надхвърля възрастта на познатата ни вселена и кара учените зад най-новия пробив в квантовите изчисления да достигнат до ясно нетехническия термин: „умопомрачителен“.
Новият чип, наречен Willow и произведен в калифорнийския град Санта Барбара, е с размерите на бонбон After Eight и може да ускори създаването на нови лекарства чрез значително ускоряване на експерименталната фаза на разработка.
Докладите за Willow
Докладите за неговото представяне следват вълна от резултати от 2021 г. насам, които предполагат, че ни делят само около пет години от това квантовото изчисление да стане достатъчно мощно, за да започне да трансформира способностите на човечеството да изследва и разработва нови материали от лекарства до батерии, каза независим британски експерт. Правителствата по света наливат десетки милиарди долари в изследвания.
Показателно е, че се твърди, че Willow е много по-малко склонен към грешки от предишните версии и може да разшири потенциала на вече бързо развиващата се област на изкуствения интелект.
Квантовите изчисления – които използват откритието, че материята може да съществува в множество състояния наведнъж – се предвижда да имат силата да извършват много по-големи изчисления от възможните досега и така да ускорят създаването на реактори за ядрен синтез и да ускорят въздействието на изкуствения интелект, по-специално в медицинската наука. Например, това може да позволи MRI сканирането да се чете в детайли на ниво атом, отключвайки нови кешове с данни за човешки тела и болести, които AI да обработва, каза Google.
Но има и опасения, че без предпазни мерки технологията има силата да пробие дори най-сложното криптиране, подкопавайки компютърната сигурност.
Google Quantum AI
Google Quantum AI е една от многобройните групи, които се борят как да използват изчислителната мощ на квантовата механика, включително Microsoft, Харвардския университет и Quantinuum, фирма с връзки в Обединеното кралство. Ключов проблем е намаляването на крехкостта на квантовите чипове, тъй като дори микроскопични материални дефекти, космически лъчи и йонизиращо лъчение са склонни да ги избият от курса.
„Квантовите процесори се отлепват с двойно експоненциална скорост и ще продължат значително да превъзхождат класическите компютри, докато се увеличаваме“, каза Хартмут Невен, основател на фирмата, който каза, че последните резултати от теста, публикувани в понеделник в списание Nature, „отстранява ключово предизвикателство в квантовата корекция на грешки, което областта преследва почти 30 години“.
Той каза, че много по-голямата скорост на новия чип в сравнение с класическите компютри „придава достоверност на идеята, че квантовите изчисления се случват в много паралелни вселени, в съответствие с идеята, че живеем в мултивселена“.
Просто казано, ако един квантов компютър може да бъде в много различни състояния наведнъж, той може да прави повече едновременно.