Първите награди IoT Adventure Awards бяха раздадени по време на официална церемония, част от IoT Adventure Forum 2018 на 15 май в хотел “Новотел София”. Конкурсът, който се организира от Международната академия за обучение по киберразследвания (МАОКР) в сътрудничество с Райт Имидж, определи най-добрите проекти, решения и стартъпи в областта на Интернет на нещата.
Вижте кои са победителите!
- Категория “Интернет на нещата: Умен град” – DataArt Smart Elevator на DataArt България (www.dataart.com)
Умният асансьор, все още в демо версия, показва нагледно как IoT може да бъде част от ежедневието ни и да направи живота ни по-сигурен и по-лесен. Асансьорът притежава гласово активиране, гласов контрол и гласови команди, използващи Amazon Alexa и DeviceHive. Освен това, той може да разпознава подозрително или агресивно поведение, наличие на оръжие, съмнително облекло, емоции, състояние на тялото и т.н. В допълнение към това, системата е програмирана така, че да позволява излъчването на различни рекламни съобщения за това какви полезни места могат да бъдат намерени в сградата и на съответния етаж. Също така е възможно задаването на въпроси и получаването на отговори от типа: „Къде се намира най-добрият ресторант в сградата?”
- Категория “Интернет на нещата: Бизнес” – MOM4 на NearSoft Europe (nearsoft.eu).
МОМ4 е софтуерна платформа, която улеснява дигитализацията на производствените дейности и дейностите, свързани с поддръжка и ремонти. Това е платформа от ново поколение, изцяло разработена според Reference Architectural Model for Industry 4.0 (RAMI 4.0), която замества традиционните системи от типа: APS, MES, PIMS, QMS, CMMS, и др. МОМ4 се явява свързващо звено между административната и производствената част в едно предприятие. Внедряването на МОМ4 спомага за взимането на по-бързи, по-добри и по-мотивирани управленски решения чрез повече производствена информация в реално време. Платформата притежава разнообразен набор от инструменти, които помагат за планиране и изготвяне на производствени/ремонтни графици, както и тяхното проследяване в реално време. Има и такива за оптимизация и баланс на ресурсите – материали, машини и хора, за управление на изпълнението на задачи, за управление и анализ на престоите и авариите, за управление на дейностите по поддръжка и др.
- Категория “Интернет на нещата: Потребители” – Лайтхаус на Апп Лайтхаус (http://www.applighthouse.com)
Първото безплатно туристическо приложение в България, което използва успешно бийкън технологията. Има изградена мрежа от над 150 бийкъна в градовете Варна, Бургас, София. В допълнение, успешната интеграция на Geo-Fencing и Google Nearby позволява моментална връзка със смартфоните на туристите и жителите на града. Използването на трите услуги – бийкън мрежа, Geo-Fencing, Google Nearby в едно приложение прави решението уникално. В момента, чрез партньорство с община Варна, Апп Лайтхаус е разположила 40 бийкън устройства на паметници на културата, забележителности и общински спортни площадки. Следващата стъпка в изграждане на мрежата е да се поставят устройства на всички автобусни спирки в града. Те ще помогнат за по-лесна навигация на жители, туристи и незрящи.
- Категория “Интернет на нещата: Стартъп”- ShopUp на ShopUp (https://shopup.me/)
ShopUp e български стартъп, работещ в областта на IoT. Едноименото решение ShopUp представлява иновативна аналитична платформа, която комбинира различни IoT технологии и извлича информация от тях чрез изкуствен интелект. Така тя подпомага търговски вериги, магазини, ресторанти и хотели при взимането на информирани решения, свързани с измеримо целеполагане на личния състав, реална симулация за увеличение на оборота, оптимизиране на смените на служителите, анализ на трафика и профилиране на техните клиенти. Решението дава възможност за по-добър анализ на зоните в даден обект, както и за анализ на мрежите или веригите от обекти.
В момента се разработват и нови инструменти – за прогноза, симулация и персонализирано таргетиране на крайни посетители. Едно от основните предимства е, че връзката с крайните посетители е минимална и няма нужда от инсталации или допълнителни активности. Системата работи с точност от 95 до 99.3% от потока на хора. До сега ShopUp има няколко инсталации в България и над 20 в Канада.
- Категория “Интернет на нещата: Общество” – Digital Nervous System на Заралаб (http://www.zaralab.org).
Чрез своя проект Digital Nervous System Заралаб изгражда безплатна градска мрежа за свързани устройства в град Стара Загора. Мрежата е базирана на популярния в световен мащаб LoRaWAN протокол, използван и от The Things Network. С негова помощ могат да се свързват неограничен брой умни устройства. Антените (концентраторите), които се използват за тази технология, са с много голям обхват.
Консумацията на енергия е изключително малка, което позволява на крайните устройства да работят на батерии с години, или напълно автономно. Ползите са много – от безплатна среда за разработка, до глобален пазар с над 600 града към днешна дата. Технологията може да се използва както при управлението на общините – за оценка чистотата на въздуха, управление на уличното осветление или за сметоизвозването например, така и от частни компании.
Жури
Проектите бяха оценени от петчленното жури в състав: Албена Спасова, председател на УС на Международна академия за обучение по киберразследвания, Александра Цветкова, директор на фондация “ЛИБРе”, Ина Георгиева, главен редактор на списание “Твоят бизнес”, Калин Цветков, изпълнителен директор и основател на Навигато, и Нели Вачева, управител на IDC България. Водещите критерии при оценка бяха: уникалност, иновативност, полезност, приложимост, обхват, конкурентност, устойчивост и наличие на бизнес модел.