Статистиката отчита наличието на все повече жени в ИТ сектора. Макар допреди години информационните технологии да изглеждаха като обетованата земя на мъжете, през последните три години броят на дамите, кандидатствали за работа в бранша, чувствително е нараснал.
Оказва се, че през изминалата година броят на дамите-кандидати за различни технологични позиции със софтуерна насоченост e с 44% повече в сравнение с предходната 2016 година. В същото време той е и с 65% повече в сравнение с 2015 г. Данните са на глобалната технологична компания за разработване на индивидуални софтуерни решения DataArt и обхващат периода 2015-2017 година.
Резултатите са от проучване в пет държави, в които фирмата има развойни центрове – Русия, Украйна, Аржентина, Полша и България. То е проведено сред общо 3715 жени в ИТ сектора, преминали първоначален етап в процеса на подбор за технологични вакантни позиции в компанията.
Интереси
Любопитен факт е, че най-голям интерес от страна на жените в софтуерния бранш е налице към позиции, свързани със софтуерно тестване (Quality Assurance и Quality Automation). Това представлява близо половината от общия брой кандидатури през последните 3 години. На второ място пък се нареждат кандидатурите за вакантни места, за които основно изискване е владеенето на Java, следвани от .NET и JavaScript.
Най-малък процент от кандидатите жени (под 5%) са се насочили към позиции, свързани с технологии като Android, C++ и iOS.
„Ситуацията в България кореспондира с общите тенденции. Тук също ставаме свидетели на промяна в бранша, който отдавна не е изцяло мъжка територия, както беше преди години. Традиционно най-голям интерес от страна на дамите има към позициите, свързани с Quality Assurance. Според мен обаче, през следващите 10 години можем да очакваме все повече жени да се насочват към писането на код. Те ще имат силно конкурентни познания в технологии като .Net, Java, PHP, Python и други“,
коментира Виктор Андонов, изпълнителен директор на DataArt България.
По неговите думи присъствието на дами в екипа е ценно и от психологическа гледна точка. Причината е, че те допринасят с прагматичност, с добри идеи и с различна гледна точка. Това води до по-добри резултати за съответния проект.
Коментирайте чрез Facebook