Учени са постигнали обещаващи резултати при лечение на депресия с интерфейс на видеоигра. Той е насочен към лекуване на основните когнитивни проблеми, свързани с депресията, а не само към овладяване на симптомите им.
„Открихме, че умерено депресираните хора се справят по-добре с приложения като това, защото те посочват или лекуват свързаните с депресия състояния“. Това заявява Патриша Ериън /Patricia Arean/, която е медицински изследовател в областта на психиатрията и поведенческите науки.
Първото изследване на лечението с видеоигра
Първото проучване обхваща по-възрастни хора, диагностицирани с депресия на по-късен етап от живота си. Част от тяхното лечение включва терапия с таблети и смартфони, на които се инсталира проектът EVO на компанията за дигитална медицина Akili. Неговото предназначение е да подобри концентрацията на пациентите. Резултатите показват, че вниманието на тестовата група, както и нейното настроение са се повишили.
Интересно е, че повечето от участниците в проведения опит никога не са използвали таблет или играли компютърна игра. Те обаче са спазвали заданията си на 100%. Пациентите е трябвало да играят пет пъти в седмицата по 20 минути, но голяма част от тях са прекарали повече време в игра. Всеки е трябвало да присъства на ежеседмични срещи с лекар, който контролира терапията.
Второто проучване
Второто проучване е обхванало над 600 души от Съединените щати, които са били диагностицирани с умерена или лека депресия.
Ръководителят на експеримента Ериън заяви, че след терапията хората с лека депресия са се почувствали по-добре, но наистина голям напредък е отчетен при участниците, които са се борили с по-сериозна депресия.
Според изследователката резултатите говорят за големия потенциал на този вид лечение. Тя подчерта обаче, че приложенията трябва да се използват под клинично наблюдение, защото в противен случай мотивацията за работа с тях спада значително и те стават неефективни.
Технологията Akili е насочена към неврологичните способности на индивида да обработва множество потоци от информация.
Проектът EVO е подложен на голям брой клинични проучвания. В тях той се използва за лечение на когнитивни нарушения, включително при болестта Алцхаймер, травматично увреждане на мозъка, хиперактивно разстройство, дефицит на вниманието. Всъщност компанията е на път да получи разрешение от FDA за лечение на дефицит на вниманието.
Учените нямат търговски интереси по отношение на изобретението на интерактивната лаборатория Akili в Бостън.