Правителството одобри проект на закон за киберсигурност, който представлява изцяло нова правна рамка в областта. Чрез нея се създават условия за изграждане на ефективна система за превенция и борба с кибератаките, както и за ограничаване на мащаба, честотата и въздействието на инцидентите в киберпространството. Всичко това стана ясно след тазседмичното заседание на Министерски съвет.
Сигурност
С приемането на закона ще бъде установена цялостна система на координация между институциите в областта на киберсигурността. Ще има и нови правила за докладване на инциденти, които засягат административните органи, операторите на обществени услуги и доставчиците на цифрови услуги на национално равнище и между държавите членки на Европейския съюз.
Проектът урежда също така организацията, управлението и контрола на киберсигурността, определянето на компетентните органи, техните функции и правомощия. Регламентират се дейностите за постигане на високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи като основен стълб на киберсигурността и за подобряване на функционирането на вътрешния пазар.
Очаква се и създаването на Национално единно звено за контакт. Регламентирани са управлението и организацията на националната система за киберсигурност, Националния координатор по киберсигурност, секторните екипи за реакция при инциденти в киберсигурността (ЕРИКС), както и национален ЕРИКС, създаден от председателя на Държавната агенция „Електронно управление“. Ще бъде разработена Национална стратегия за киберсигурност. Така ще бъде създаден нов орган – Съвет по киберсигурност, като консултативен орган към Министерския съвет. Националният координатор по киберсигурност ще бъде определян от министър-председателя.
Проектозаконът хармонизира националното законодателство с европейското, уточняват от Министерски съвет. Той въвежда изискванията на Директива (ЕС) 2016/1148. Тя е относно мерките за високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи в европейската общност.