TikTok

Основателят на TikTok вече е най-богатият човек в Китай

Китай има нов най-богат човек – и това е предприемачът зад изключително популярното и противоречиво приложение TikTok.

Zhang Yiming, 41, съосновател на компанията-майка на TikTok ByteDance, оглави списъка на богатите в Китай за 2024 г. Богатството му достига 49,3 милиарда долара, според оценката на изследователската, медийна и инвестиционна група Hurun Inc, която публикува класацията на най-богатите хора в страната.

Възходът на Джан идва, след като глобалните приходи на ByteDance нараснаха с 30% миналата година до 110 милиарда долара, каза Хурун.

Началото

От официалното си стартиране през май 2017 г. TikTok се катапултира до масова глобална популярност, както и се превърна в социална медийна платформа, определяща епохата, обичана от много млади хора по света – и новаторски пример за други китайски компании, които искат да пробият в САЩ и световните пазари.

Но сега също е изправен пред нарастващи съдебни битки в САЩ, където според Hurun има близо 200 милиона потребители.

Проблемите на TikTok

Там TikTok се бори с щатски и федерални съдебни дела, свързани с предполагаеми пропуски в защитата на децата, използващи приложението, докато той и ByteDance се борят срещу закон, който може да наложи забрана на приложението в цялата страна, ако TikTok не отдели операциите си в САЩ.

Законът – подписан през април – следва години на твърдения на САЩ, че връзките на TikTok с Китай биха могли потенциално да изложат личната информация на американците на китайското правителство. TikTok категорично отрича обвиненията, които идват, тъй като нарастващото съперничество между Китай и САЩ подхранва по-широките опасения за националната сигурност на САЩ относно китайските технологични фирми. TikTok също отхвърли обвиненията, свързани със защитата на децата.

Други страни също цитираха опасения за националната сигурност, включително Индия, която забрани TikTok. Западни съюзници като Великобритания, Канада и Австралия ограничиха използването на TikTok на правителствени устройства.

Но тези регулаторни пречки не допринесоха много за нарастващата глобална привлекателност на TikTok сред потребителите.

ByteDance

Джан притежава 20% от ByteDance, която той съосновава със съквартиранта си от колежа Лианг Рубо в Пекин през 2012 г. Той се оттегли като главен изпълнителен директор през 2021 г., след като превърна ByteDance в едно от най-големите имена в китайските технологии.

ByteDance също така държи популярното в Китай приложение за новини Toutiao и Douyin, дъщерното приложение на TikTok в Китай.

Изкачването на Джан до върха на списъка на богатите изхвърли „краля на бутилираната вода“ в Китай Жонг Шаншан от челното място за първи път от три години, въпреки че той остана втори.

Zhong се сблъска с вълна онлайн злоба по-рано тази година от националисти, които го обвиниха в липса на патриотизъм в кампания, която удари цената на акциите на неговата компания за напитки.

На трето място е Пони Ма, основател на мултимедийния и развлекателен гигант Tencent, който притежава вездесъщата китайска платформа за съобщения и плащания WeChat.

Милиардерите намаляват

Като цяло броят на милиардерите в щатски долари в Китай се е свил до 753, което е със 142 по-малко от предходната година. Китай също е загубил 432 или малко над една трета от своите милиардери след пика от 1185 през 2021 г., каза Хурун.

Броят на класираните в списъка – 1094 – също се сви като цяло за трета поредна година. Списъкът включва онези лица, за които се оценява, че имат най-малко 5 милиарда юана (приблизително 700 милиона долара) към края на август. Списъкът включва и живеещите в Хонконг и Макао, както и в самоуправляващата се демокрация на Тайван.

Трудна година за китайската икономика

Председателят на Hurun Report Рупърт Хугеверф определи спада като „трудна година“ за китайската икономика и фондовите пазари.

Китай се бори със сериозни икономически предизвикателства, с криза на недвижимите имоти, висок дълг на местното правителство и изоставане на потребителските разходи сред факторите, които засилват глобалната загриженост за здравето и траекторията на втората по големина икономика в света.

„Броят на лицата в списъка е намалял с 12% през последната година до малко под 1100 лица и 25% от най-високата точка през 2021 г., когато успяхме да намерим 1465 лица с 5 милиарда (юана)“, каза той в изявление. Старата гвардия, представена от предприемачи на недвижими имоти, отстъпи място на нова гвардия от технологии, нова енергия, потребителска електроника, особено смарт телефони, електронна търговия, особено трансгранична електронна търговия, потребителски продукти и здравеопазване“, каза той.

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Ивелина Георгиева

No matter how far you run, you can never truly escape, everything catches up to you at the end and when it does, it usually kicks your ass.