Кой не знае Pinhead? Кой не е чувал за него?
Време е за ежеседмичната ни поредица „Хорър икони“, част от рубриката „Герои“. Pinhead е рожба на болното съзнание на гениалния Клайв Баркър и първата му поява е в дебютния “Hellraiser” през 1987-ма година. Той е част от група създания от Ада, чиято единствена цел е да донесат желаното удоволствие на “щастливеца”, който е успял да разгадае малката пъзел кутия на ЛеМършон. Те са носители на върховното удоволствие, което върви ръка за ръка с най-великата болка във Вселената. Отворите ли кутията, връщане назад няма.
Първоначалният филм е базиран на новелата “Hellbound Heart” на Баркър. Интересното в случая е, че в нея подобен персонаж се споменава много за кратко. И все пак “Hellraiser” е рожба на автора във всяко едно отношение – той е както режисьор, така и сценарист на лентата. Именно неговото въображение създава, специално за големия екран, един от най-емблематичните образи сред кино злодеите (или по-скоро разширява образ, за когото може би е имал друга идея). Уникалното в образа на Pinhead, откъдето идва и името му, са множеството пирони, “украсяващи” главата и лицето му през равни разстояния от около сантиметър-два. Ако трябва да посочим по-специфичен инструмент за нараняване на жертвите, то това биха били дългите метални вериги, с остри куки в края, които се забиват дълбоко в кожата, без да подбират мястото.
Поредицата, след първите две части, се фокусира изцяло върху образа на Pinhead, затова и някаква по-конкретна история е много трудно да се посочи. Всеки филм, малко или много, разглежда отделни хора, които по един или друг начин са попаднали на кутията, направили са грешката да разгадаят ребуса и в последствие трябва да се спасяват от последващите кошмари. След оригиналния, “Hellraiser” има още осем продължения, последното от 2011-та година. За съжаление обаче, последните 2-3 филма по никакъв начин не мога да се сравнят със своите предшественици, а финалното недоразумение на кинематографичното изкуство, наречено със звучното име “Revelations”, дори не трябва да заслужава правото да съществува. Въпросният опит за изкарване на допълнителни пари от името е и първият филм, в който героят на Pinhead не се играе от Дъг Брадли. Това винаги ще бъде актьорът, с който този образ ще бъде свързван, с неговата харизматична визия и уникален тембър на гласа.
Бъдещето на Pinhead
Самият Баркър се е наел със задачата да подготви сценарий за римейк, а Pinhead да се върне в ръцете на своя справедлив първообраз – Брадли. За съжаление информацията по този въпрос е повече от оскъдна и нищо не се чува.
Очаква се нова част от поредицата – отново без Дъг Брадли в кожения костюм. Лично аз ще си спестя коментар все още и мога само да се моля да не бъде тотален провал. Поне да не задмине “Revelations” по глупост.
Едва ли е нужно да споменавам, че Pinhead е персонаж, който няма да умре… или поне не в скоро време. Както и повечето от тези злодеи, той е една неспирна машина за пари. Най-доходоносният метод са комиксите. Вселената на „Hellraiser“ се е разширявала, разклонявала и представяла по толкова различни начини, че едва ли някой е чел абсолютно всичко. Самият Баркър дори има комиксова версия, в която продължава да развива своята гледна точка и до ден днешен.
Последно, преди две години се появи роман, в който авторът сблъсква своя иконичен персонаж с още един популярен свой герой – детектива Хари Д’Амур. Няма да спойлвам прекалено много, само ще кажа, че книгата си заслужава, а има голяма възможност да се появи и на българския пазар в скоро време.
За финал ще Ви оставя с някои от най-добрите реплики на Pinhead:
Следващата седмица очаквайте среща с обичания от мнозина психопат и заклет почитател на крехкото човешко месо – Ханибъл Лектър.