Изследователски екип от Университета в Централна Флорида разработи нова повърхност, която позволява настройка на отделните подпиксели на дисплея. Технологическото значение на това откритие е, че се постига тройно увеличение на резолюцията на LCD телевизорите.
Изследователите са очертали техническите подробности в ново проучване, публикувано в “Nature”. Основното в него е, че учените са усвоили метод за контрол на подпикселите, посредством промяна на напрежението, подавано към тях. Всеки пиксел на LCD екрана съдържа три подпиксела, които излъчват по един от трите RGB цвята. Това са червен, зелен и син. Бялото фоново осветление свети чрез трите подпиксела и се контролира от LCD затворите. Ако пикселът трябва да излъчи син цвят, LCD затворите ще закрият зелените и червените подпиксели. За да излъчи лилаво, LCD затворът трябва да закрие само зеления подпиксел. Бялото фоново осветление определя колко светъл и колко тъмен ще бъде излъченият цвят.
Наноповърхност и алуминий за тройно увеличение на резолюцията
Екипът от технологичния център NanoScience на UCF демонстрира начин за използване на релефна наноструктурирана повърхност и отразяващ алуминий, който може да премахне изцяло нуждата от подпиксели. На опитното устройство учените са успели да контролират цвета на всеки отделен подпиксел. Досега един подпиксел е отговарял за един единствен цвят, например за синия. Новото откритие позволява на всеки подпиксел да произведе пълната гама от цветове, които телевизорът може да показва. Това означава, че всеки подпиксел от новото поколение върши работата на три пиксела от старото поколение. Ето защо потенциалната разделителна способност може да стане три пъти по-висока. Освен това всеки подпиксел може едновременно да излъчва както цвят, така и бяла фонова светлина. Това откритие може да доведе до разработване на дисплеи, които ще притежават значително по-голяма яркост.
Следващата стъпка пред откривателите на тази технология е да увеличат броя на демонстрациите ѝ. Те трябва да докажат, че изобретението им може да работи безпроблемно със сега съществуващия хардуер. По този начин преминаването към тройно по-висока резолюция няма да се предшества от предварително разработване на подходящи нови части. Можем да я използваме с досегашните достижения на LCD технологиите. Най-подчертаваният проблем от учените е този с опресняването на картината. То трябва да се случва три пъти по-бързо, т.е. честотата на телевизорите да се вдигне три пъти.
Ако изследователите успеят да се преборят и с този проблем, съвсем скоро ще можем да се насладим на зверски яка резолюция пред домашния си телевизор.