Коралови Рифове

3D принтирани корали спасяват загиващите коралови рифове

В световен мащаб кораловите рифове изчезват. Една четвърт от тях са непоправимо увредени

Според Световния фонд за дивата природа, това се е случило заради замърсяването, прекомерния риболов, изменението на климата и дори заради слънцезащитните лосиони.

Учените, които се занимават с изследване на моретата търсят нови начини да спасят кораловите рифове. Част от изобретенията им включват роботи, които възпират морските звезди и парфюм на морски охлюв.

Коралови рифове, принтирани на 3D принтер

Легендарният изследовател на океана, природен защитник и режисьор на документални филми Жак Кусто прекарва живота си, показвайки на хората чудесата на моретата. В по-късните си години той говори за опазване на морската среда и заплахите от замърсяването. Сега неговият внук Фабиен Кусто иска да възстанови световните океански рифове с помощта на корал, създаден от 3D принтери.

В природата скелетите на кораловите рифове са съставени от калциев карбонат. В него именно живеят миниатюрните организми, наречени полипи. Полипите изграждат свои собствени рифове, но го правят твърде бавно – само със сантиметър на година. Това е твърде недостатъчно, за да заменят коралите, които са унищожени.

Кусто се надява, че напечатаните 3D релефи на скелети, изградени отново от калциев карбонат, ще примамят полипите да живеят в тях.

„Ние експериментираме с изграждане на корали от веществото, от което са съставени истинските корали в природата“, заявява Кусто. „Природата работи много по-добре, отколкото бихме могли да си представим. Защо не се възползваме от нейния пример при създаване на кораловите структури?“

Принтираните рифове вече лежат в Карибско море

Фабиен е изработил разнообразни порести текстури и повече от 30 коралови фигури, за да имитира външния вид на естествен коралов риф. Всъщност тези принтирани рифове вече са поставени на дъното на океана или са интегрирани директно в съществуващи рифове.

Изследователите от Центъра за обучение по океанология „Фабиен Кусто“ провеждат експетименти с този метод. Тази зима екип от водолази инсталира първия изкуствен риф на дъното на океана около карибски остров, близо до Венецуела. Кусто се надява, че през ранната пролет ще види как коралите започват да цъфтят.

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Атанас Георгиев

Обичам да следя новостите в областта на биологията, Космоса и технологиите. Това ми дава възможност да ги споделя с Вас, читателите на Technology.bg