Съдържание
- 1 Време е да разбием няколко мита за технологичните джаджи
- 2 И така, какво трябва да забравите:
- 2.1 Телефоните причиняват рак на мозъка
- 2.2 Режимът „инкогнито“ ви прави невидим
- 2.3 Вредно е да зареждате телефона си, докато той не падне напълно
- 2.4 Да оставяте телефона и таблета да се зареждат през нощта, е вредно за батерията
- 2.5 Mac компютрите не могат да бъдат заразени от вирус
- 2.6 Повече мегапиксели – по-добри снимки
- 2.7 Вредно е да се зарежда iPhone със зарядно за iPad
- 2.8 Колкото по-голяма е резолюцията на дисплея, толкова по-добре
- 2.9 Магнит в близост до компютъра може да повреди информацията на диска
- 2.10 Повече „чертички” – по-добър сигнал
Време е да разбием няколко мита за технологичните джаджи
Всеки ден животът на съвременния човек се нуждае от нови технологични решения. Персоналният компютър вече отдавна не е лукс или предмет само за офис употреба. Прогресът не стои на едно място – без компютър днес не минава нито ученикът, че даже и пенсионерът, а смарт устройствата са неразделна част от живота на всеки делови човек.
В ерата на технологиите компютри, смартфони и таблети присъстват в живота на почти всеки, превръщайки се в негова „дясна ръка“. Всевъзможни джаджи се използват при всякаква дейност. И, разбира се, сред използващите ги, без значение от заниманията и професията им, са се зародили голям брой различни митове. И както показва статистиката (а тя е точна наука), повечето от потребителите на съвременни технологии са все още много заблудени по някои въпроси.
Нека се опитаме да внесем яснота и да разсеем някои митове!
И така, какво трябва да забравите:
-
Телефоните причиняват рак на мозъка
Да, има радиация, излъчвана от телефона ви и тя може да въздейства върху тъканите на организма. Обаче, доказателства, че тази радиация може да предизвика рак – няма, казват от U.S. National Cancer Institute.
-
Режимът „инкогнито“ ви прави невидим
Режим „инкогнито“ или „скрит режим“ на браузъра няма да съхрани историята на вашите посещения, да импортира отметките ви и автоматично да ви оторизира пред сайтовете. Това не означава, че доставчикът не може да види кои сайтове посещавате от вашия компютър.
-
Вредно е да зареждате телефона си, докато той не падне напълно
Това е мит от миналото и по-рано наистина е било така. Но, повярвайте, всички батерии, за които се изискват подобни грижи, отдавна са мъртви. Да, батериите имат ограничен брой цикли на зареждане, но те се отчитат сумарно. С други думи, ако два пъти поставите смартфон за зареждане, когато той е бил на по 50% батерия, ще мине и се отчете един цикъл на зареждане, а не два. Излиза, че да поставяте смартфона за зареждане е възможно тогава, когато ви е удобно.
-
Да оставяте телефона и таблета да се зареждат през нощта, е вредно за батерията
Не, не е вредно. Вашите смарт устройства са създадени, за да ви е удобно на вас, а не да ги ухажвате и да гледате постоянно нивото на зареждане. Съвременните батерии са достатъчно умни, за да спрат, когато са напълно заредени.
-
Mac компютрите не могат да бъдат заразени от вирус
Да, Mac са значително по-малко уязвими от PC с Windows. Тяхната операционна система се отнася твърде подозрително към всичко, а и до скоро Mac не се радваха на такава популярност. Въпреки това, вируси в операционната система OS X на Mac могат да проникнат и през 2012 г. заразиха хиляди компютри. Това може да се повтори отново, макар Apple постоянно да работят върху сигурността.
-
Повече мегапиксели – по-добри снимки
Вярното твърдение звучи по-скоро „повече мегапиксели – повече снимки“ и повече в този случай не означава по-добри. Важна роля играе размерът на самите пиксели, а не тяхното количество.
-
Вредно е да се зарежда iPhone със зарядно за iPad
Зарядното устройство за iPad е мощно, но на официалния сайт на Apple се твърди, че можете да зареждате iPhone с него. Експертите, които се занимават с изследване по въпроса, заявяват, че батерията наистина може да си замине с времето, но това ще отнеме повече от година. За година най-вероятно, така или иначе, вие ще изчерпите ресурса на батерията.
-
Колкото по-голяма е резолюцията на дисплея, толкова по-добре
Това, че дисплеите в iPhone и другите устройства на Apple се наричат Retina-дисплей, до известна степен може да означава, че ние няма да забележим разликата, ако разделителната способност на дисплея изведнъж стане още по-висока. Но тази разлика ще се почувства на смартфона, тъй като той ще трябва да обработва много повече данни. Съвсем логично е да не натоварваме смартфона с нещо, което не можем да оценим или поне да видим.
-
Магнит в близост до компютъра може да повреди информацията на диска
Това е работило при дискетите, но за да се повреди информация на съвременните носители, ще се наложи да намерите магнит, който едва ли е пред очите ви ежедневно. Всички тези магнитчета, които лепите по хладилника, няма как да навредят на вашия компютър.
-
Повече „чертички” – по-добър сигнал
Случва се разговорът ви да прекъсне или интернетът да спре и тогава виждате, че мрежа почти липсва. Вероятно сте в зона с лошо приемане, обаче това може да се случи и когато вашият телефон показва, че всички деления на сигнала са пълни. Цялата работа е в това, че тези „чертички” показват само близостта до клетката, а качеството на връзката се влияе и от някои други фактори като например количеството абонати, които в дадения момент обслужва тази клетка.