Британски пациент е излекуван от ХИВ, смятат лекари, съобщавайки, че вирусът в тялото му е станал „неоткриваем“ след трансплантация на стволови клетки. Изследването им е публикувано в престижното научно списание Nature.
Това е вторият подобен случай в историята на медицината. Пациентът от Лондон, който е бил лекуван от рак, е в ремисия от ХИВ в продължение на 18 месеца. Той е спрял и да приема лекарства.
Според изследователите е твърде рано да се каже, че пациентът е излекуван от вируса на СПИН. Те подхождат изключително внимателно с този израз.
Има ли приложение лечението
Експертите твърдят, че методът не е практичен за лечение на повечето хора с ХИВ. Но един ден може да помогне да се намери лек. Пациентът от Лондон, чието име не се посочва, е бил диагностициран с вируса през 2003 г. Той е имал също така лимфом на Ходжкин в напреднал стадий, открит през 2012 г.
Мъжът минал през химиотерапия за лечение на рака на Ходжкин. В допълнение стволовите клетки били имплантирани в пациента от донор, резистентен към ХИВ. Цялото това дело е на учени от Университетския колеж в Лондон, Имперския колеж в Лондон, Кеймбриджския и Оксфордския университет.
„Не е аномалия“
Това е вторият път, когато пациент, лекуван по този начин, завършва с ремисия на ХИВ. Преди десет години друг пациент в Берлин получи трансплантация на костен мозък от донор с естествен имунитет към вируса.
Тимъти Браун, за когото се казва, че е първият, който „побеждава” ХИВ/ СПИН, е получил две трансплантации и обща лъчетерапия срещу левкемия. Това е много по-агресивно лечение.
„Чрез постигането на ремисия при втори пациент, използвайки подобен подход, ние показахме, че пациентът от Берлин не е аномалия. И че в действителност именно подходите за лечение са елиминирали ХИВ при тези двама души“, посочват специалистите в доклада си.
Ще има ли ново лечение?
Въпреки че тази новина е толкова вълнуваща, тя не предлага ново лечение за милионите хора по света, живеещи с ХИВ. Агресивната терапия се използва предимно за лечение на рака на пациента.
Все пак текущите ХИВ терапии са наистина ефективни, което означава, че хората с вируса могат да живеят дълъг и здравословен живот. Но учените не спират да са оптимисти. Те знаят, че успехът на трансплантацията на стволови клетки предлага надежда, че могат да бъдат разработени нови стратегии за справяне с вируса.
Лекарите припомнят, че колкото и да е важно лечението, светът трябва да постави фокус върху диагностицирането на ХИВ. Това позволява по-силен контрол над вируса и по-дълъг живот с него. Освен това ранното откриване предпазва и други хора от потенциално заразяване.