Малко след като отбелязахме Световния ден за борба с туберкулозата в България, за потребителите вече е достъпна нова, интерактивна карта, която позволява по-усилената борба със заболяването в страната. Проектът е дело на ЕСРИ България.
Уеб картата е публикувана на сайта на програма „Подобряване на контрола на туберкулозата в България“ към Министерството на здравеопазването. Тя показва местоположението и детайлна информация за лечебни заведения и институции, ангажирани с подобряването на достъпа до превенция и лечение.
В помощ на всички страни
Целта на ЕСРИ България е да привлече вниманието към този глобален проблем, като предостави информация до всички заинтересовани страни. Към момента дейностите по действащите програми в страната се осъществяват от 29 областни лечебни заведения, 33 лаборатории, 12 медицински центъра, 2 лечебни заведения, работещи към системата на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ в Министерството на правосъдието. Към тях се присъединяват и 25 неправителствени организации, работещи сред компактни ромски общности, лица с алкохолна зависимост, бездомни хора, деца в риск, мигранти, бежанци и търсещи убежище.
Интерактивната карта е разработена в изпълнение на политиката на компанията за корпоративна социална отговорност. Тя се базира на данни на „Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата 2017-2020“ и „Подобряване на устойчивостта на Националната програма туберкулоза“, финансирани от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Инструментите, с които е реализирана геоинформационната карта, са част от облачната платформа ArcGIS Online. Технологията позволява директното интегриране на онлайн картата във всеки уебсайт. По този начин се улеснява и популяризирането на информацията.
Неотдавна, по време на пресконференция по повод Световния ден за борба с туберкулозата, заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова заяви, че за девета поредна година в България се отбелязва трайно намаляване на заболеваемостта. От министерството припомнят, че в България профилактиката, диагностиката и лечението на заболяването са безплатни. Това важи за всички граждани в нужда, независимо от техния здравноосигурителен статус.
Картата е достъпна в реално време на:
https://www.arcgis.com/apps/MapJouкrnal/index.html?appid=da6482feef83439985237519dc138b37