Университетът в Британска Колумбия разработи система за пречистване на вода, използвайки бактерии за целта. Тя се тества в западен Ванкувър, преди да бъде инсталирана в отдалечени местности в Канада и по света.
Резервоарът се състои от влакнести мембрани, които задържат замърсителите – пръст, органични частици, бактерии и вируси, като позволяват на водата да преминава свободно. Колония от полезни бактерии, т.нар. биофилм, функционира като защита на втора линия, разграждайки замърсителите.
„Мембранната обработка може да премахне 99,9% от замърсителите и това я прави подходяща за производството на питейна вода“, казва ръководителят на проекта Пиер Беруби. професорът по строително инженерство в Университета в Британска Колумбия разработва системата с помощта на федерално финансираната изследователска организация IC-IMPACTS.
Мембранната обработка на водата е позната отдавна, но Беруби казва, че модификациите, разработени от неговия екип, описани наскоро в списание Water Research, осигуряват още по-ефективно решение.
Системата използва бактерии вместо химикали и така спестява време и пари
„Нашата система е първата, която използва гравитацията, за да отстранява замърсителите, иначе натрупващи се и задръстващи мембраната. Поддържа се лесно и е също толкова ефективна, колкото и конвеционалните системи, изискващи химикали и сложни механични системи, които да поддържат мембраните чисти – казва Беруби. – Биофилмът също помага, като изяжда значителна част от замърсителите. Само трябва да отваряте и затваряте няколко клапи на всеки 24 часа, за да „повдигнете“ водата и след това просто оставяте гравитацията и биологията да си свършат работата. Това спестява много време и пари, докато продължава жизненият цикъл на системата.“
Системата е проектирана да се използва на всяко място по света, където има недостиг на питейна вода
Западен Ванкувър е избран за тестовете заради близостта си до университета, но крайната цел е да се инсталират такива системи на места, където питейната вода е труднодостъпна.
„За милиони хора по света достъпът до чиста вода е истинско предизвикателство. Нашата цел е да разработим модел за евтино и ефективно пречистване на водата и да помогнем на местните сами да изградят, управляват и дори да разширяват своите пречиствателни станции.“, допълва Беруби.