Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ стартира иновативни магистърски програми по киберсигурност. На специална церемония на 16 март ръководството на учебното заведение ще представи иновативни програми по киберсигурност и интелигентни системи за защита на населението. По време на събитието ще бъде обявен и проектът за създаване на Черноморска академия за сигурност.
Стартиращите програми са съвместен проект на ВСУ „Черноризец Храбър“ с Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна. Те включват също така специалисти от Израел, Русия и държави от Европейския съюз.
Събитието
Очаква се университетът ще посрещне плеяда световноизвестни експерти, учени, политици, анализатори и практици в сферата на киберсигурността и технологиите. Сред тях ще бъде Ариел Коен, който е в Топ 5 на водещите експерти по сигурността. Коен е и съветник на премиера на Израел по въпросите на сигурността.
Други гости ще бъдат Точил Нуанери – посланик и специален пратеник на президента на Централноафриканската република; проф. Йове Кекеновски – експерт по стратегически политики и сигурност, кмет на Скопие в периода 1995-1996 г. и посланик на НАТО; акад. Владимир Камбовски – специалист по международна сигурност, министър на правосъдието на Македония в периода 1998 – 1999 г. и председател на Македонската академия на науките; Денис Баринов -директор „Образование“ в „Лаборатория Касперски“, която е най-голямата европейска компания, специализирана в разработката на антивирусен софтуер; акад. Стефан Воденичаров – министър на образованието и науката през 2013 г., председател на Българската академия на науките, вписан в Златната книга на изобретателите на Патентното ведомство през 2006 г.; чл.кор. Стефан Хаджитодоров – директор на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана (ЦИНСО) към БАН; проф. Радослав Йошинов – директор на лаборатория по Телематика в Института по математика и информатика на БАН, създател на БИОМ (Българската изследователска и образователна мрежа).
Обучението
Магистърските програми ще се провеждат в редовна и задочна форма на обучение. Продължителността им е три семестъра за една календарна година.
Програмата предлага специализирани избираеми дисциплини в две основни направления: Data Science (за подготовка на напреднали анализатори) и HealthTech (за подготовка на хора за кариера в областта на здравната сигурност).
За целите на обучението ще се използва модерна образователна стратегия, базирана на учебни занятия, специализирани семинари, уъркшопове, симулации, казуси и практически сесии в компютърни лаборатории, обучение и самообучение.
Съдържанието на учебната програма е разработено в рамките на международните регулации, свързани със сигурността, и по-специално по Насоките за учебна програма за киберсигурността CSEC 2018.