Знаеш ли кои са децата-изобретатели? А кога е създадена първата двоична азбука? Музейко подсказва: много преди ерата на интернет! Кога телефонът станал телефон и случайно ли е открит телевизорът? Отговорът на тези и много други въпроси, свързани с човешкото любопитство, превърнало се в научно-технически прогрес, дава изложбата “Изобретенията”.
Един нов свят
Изложбата превежда младите откриватели по безкрайно забавен начин през едни от най-важните научни изобретения в човешката цивилизация. „Благодарение на изложбата, децата ще изпробват нови идеи, ще се усъвършенстват и няма да се изплашат, че ще сгрешат или ще се провалят. Защото провалът е част от пътя към успеха. Интерактивните изобретения развиват креативния подход и загатват, че има повече от едно решение в необятния свят на науката и изобретенията“. Това разказва екипът на Детски научен център.
Доказателство, че откривателският дух може да бъде част от света на децата, е историята на Фило Фарнсуърт, чиято идея за създаването на телевизор се появила още на 15-годишна възраст. Докато гледал лехите в едно поле, той се замислил дали не е възможно всяка картина да се раздели на ивица светлина и да се изпрати по електронен път. След шест години упорит труд, през 1927 г. първият телевизионен образ бил изпратен от студиото му в Сан Франциско.
Интерактивната изложба предлага на деца и любопитни възрастни да изследват и да опитат различен подход в света на изобретенията. Посетителите могат да опитат да изпратят телеграма с морзовия апарат на Александър Бел, чийто открития имат сериозно присъствие в изложбата. Благодарение на друго негово изобретение – фоноаутографа, малките любознайковци могат буквално да видят цветовете на вълните, които се образуват в следствия на трептенията.
„Изобретенията“ беше в Музейко до 30 декември, а след това се отправи към Пловдив като част от откриващата програма на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Тя ще остане там през цялата година.