Уважението към книгите е причина за колекцията, събирана от 1983 г.
Уникална библиотека с повече от 50 000 книги, от които 1166 редки издания, създаде 69-годишният Чън Гуануей от китайската провинция Съчуан. За да събере колекцията са били необходими около 30 години. Всичко до тук би звучало като излишна новина от края на света, ако не се касаеше за библиотека… от боклука. Нещата започнали през 1983 г., когато човекът трябвало да изхранва семейството си, като рови в кофите за боклук и предава намереното за рециклиране. Китаецът има завършено само основно образование, но знаел, че четенето и книгите са важни и търпеливо спасявал намерените в контейнерите. Така сред находките му се оказали „Речник на император Канси“ (публикуван за първи път през 1716!) и уникални трудове по китайска традиционна медицина.
Мечтите струват повече от половин милион
Чън Гуануей постепенно започнал и да изкупува книги с подобна съдба, и търпеливо да създава колекцията си. Доволен от постигнатото, човекът преди няколко дни дари цялата си сбирка на правителството на провинция Съчуан. Министърът на културата пое ангажимент, книгите да бъдат експонирани с безплатен достъп в най-голямата обществена библиотека. Библиотекарят по призвание споделя, че веднъж му предложили за колекцията 3 милиона юана (около 430 000 долара), които се равняват на доходите му за 150 години. Човекът отказал и предпочел да отвори безплатната библиотека, съобщи нашият човек в Китай, Тодор Щерев.
Кой колко чете
Обикновеният китаец чете средно по 6 книги годишно, показват изследванията през последните години, а в близката държава, Малайзия, за книги се харчат по 140 долара годишно на човек. Средностатистическият европеец прочита 11 книги за същия период. За сравнение, българинът чете едва по половин книга на година и отделя от бюджета си 20-25 лв. за да купува. Или както скоро насърчиха пазара от една телевизия „по-бедните подаряват книги за Коледа“. Сигурно и това има значение за начина, по който приемаме света и развиваме обществото и технологиите.