Макар идеята да си приготвяме 3D принтирани палачинки у дома да звучи апетитно, има много време до този момент. Технологията все още е в начален етап и тепърва ще се развива. А самите принтери ще трябва да почакат няколко години, преди да бъдат широко използвани в домовете на обикновените хора. Въпреки това една такава закуска може да се окаже наистина сладък поглед към бъдещето.
Вкусни са, както и изглеждат. Екипът на Technology.bg ги опита и все още е в отлично здраве, така че този начин на готвене вероятно ще се окаже наистина ефективен и удобен. С идеята за принтиране на палачинки ни запозна B2N – основана през 2014 година компания, чиято мисия е да направи 3D принтирането достъпно за средностатистическия гражданин. Екипът демонстрира как се използва Pancake Bot – устройство, което работи с обичайната смес за тестените изделия, създавайки палачинки по предварително зададена програма върху загрята плоскост, която позволява изпичането.
Но това е само една малка част от възможностите на тази напредничава технология. Тя може да се ползва при строежа на сгради. Това ще позволи хората в социално неравенство да имат евтин и сигурен покрив над главите си. Може да се внедри в производството и да генерира бизнес дори в бедни региони. Или пък да осигури успех в борбата с различни здравословни проблеми – това може да стане чрез трансплантиране на 3D принтирани органи и тъкани или чрез персонализирани протези, създадени на същия принцип.
Additive Days 2018
Повод за тази среща бяха Additive Days 2018, които ще се проведат от 3-ти до 6-и октомври в София. Това е първото международно четиридневно събитие в България, посветено на 3D технологиите и тяхното приложение на Балканите и по света. То има амбицията да излезе извън рамките на 3D принтирането единствено като способ за бързо прототипиране и дизайн. Също така цели да демонстрира разнородното приложение на технологиите в области като образование, медицина, индустриален дизайн, автомобилостроене, авиация, култура и изкуство и много други.
Повече за събитието можете да научите тук.