Плутон Слънце Орбита

Плутон прави една обиколка на Слънцето за 250 години

Знаете ли, че…

Плутон прави една обиколка на Слънцето за цели 250 години. Това означава, че от откриването ѝ до момента планетата не е изминала дори 1/4 от орбитата си!

Плутон е втората по големина планета-джудже, която обикаля около Слънцето. Тя представлява замръзнал, безжизнен свят в покрайнините на Слънчевата система.

През 2006 година астрономите промениха дефиницията за планета. Ето защо от тогава насам Плутон вече не се смята за планета от Слънчевата система. Поради малките си размери, наклона на орбитата спрямо слънчевия екватор и ексцентричната си орбита, заради която понякога се намира по-близо до Слънцето от Нептун, винаги е имало спорове дали Плутон трябва да се разглежда като планета.

Небесното тяло е кръстено на името на римския бог на подземното царство. Символ на планетата е комбинация от първите латински букви на американския астроном Пърсивал Ловел.

В средата на 20-ти век е установено, че блясъкът на Плутон се променя с период 6,4 дни. Първоначално, се смята, че това е период на околоосно въртене на планетата. През 1978 г. американският астроном Кристи обръща внимание, че фотографският образ на планетата е удължен и голямата ос на образа се върти със същия период. След време се изяснява, че това удължаване на образа се дължи на спътник, разположен много близо до планетата. Спътникът е наречен Харон (по името на митичния лодкар, превозващ душите на умрелите през реката Стикс в царството на мъртвите). Той се намира на разстояние около 20 000 км от планетата и има размери около 1000 км. Планетата вероятно не е много голяма. Следователно Плутон, последната от планетите на Слънчевата система, може да се смята за двойна планета.

Свали като Wallpaper (Full HD)

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Атанас Георгиев

Обичам да следя новостите в областта на биологията, Космоса и технологиите. Това ми дава възможност да ги споделя с Вас, читателите на Technology.bg