Начало / Кино и TV / Наградите „Оскар“ 2020 – пълен списък с победителите

Наградите „Оскар“ 2020 – пълен списък с победителите

Наградите на филмовата академия на САЩ, по-известни като „Оскар“ 2020 г., са сред най-помпозните, мащабни и противоречиви събития сред почитателите на седмото изкуство. Съвсем наскоро ви представихме номинираните за златната статуетка, като в класацията водеше един от любимите ни филми „Жокерът“, в което не сме се и съмнявали. По-долу може да видите подреждането по номинации:

Водещите номинации за годишните награди „Оскар“ 2020 г.

  • Жокерът / Joker – 11
  • Ирландецът / The Irishman – 10
  • 1917 / 1917 – 10
  • Имало едно време в Холивуд / Once Upon a Time in Hollywood – 10
  • Джоджо заека / Jojo Rabbit – 6
  • Малки жени / Little Women – 6
  • Marriage Story – 6
  • Паразит / Parasite – 6
  • Пълно ускорение / Ford v Ferrari – 4
  • Бомба със закъснител / Bombshell – 3
  • Междузвездни войни : Възходът на Скайуокър / Star Wars: The Rise of Skywalker – 3
  • Двамата Папи / The Two Popes – 3
  • Хариет / Harriet – 2
  • Медена Земя / Honeyland – 2
  • Джуди / Judy – 2
  • Болка и величие / Pain and Glory – 2
  • Играта на играчките : Пътешествието / Toy Story 4 – 2

Съвсем наскоро се проведоха и 73-тите награди на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство (BAFTA), където отново водещите победители присъстват в този списък.

Но все пак сега ще си говорим за победителите в деветдесет и вторите поред награди на филмовата академия в САЩ – „Оскар“ 2020 г.

Знаете, че не можем да минем без малко история на Оскарите, нали?

Първите награди са раздадени на банкет в Блосъм Руум в холивудския Рузвелт Хотел на 16 май 1929 г. Сред участниците в банкета няма особено напрежение, тъй като имената на победителите са известни от 18 февруари, три месеца по-рано. Първите наградени филми са заснети между 1 август 1927 г. и 31 юли 1928 г. Първоначално гласуват всички членове на Академията, като самите те номинират кандидатите във всички категории. След това пет комисии определят десетимата претенденти с най-много гласове за номинации в по три категории. Компетентно жури от петима членове отличава финалистите. От 23 март 2002 г. насам, церемонията по награждаването се състои в специално посветения на това „Дом на Оскарите“ – кинотеатърът Кодак (от 01.05.2012 преименуван на Долби Тиатър) в Холивуд, недалеч от Рузвелт Хотел.

Цели 92 години филмовата академия на САЩ пише история, която отеква и до ден-днешен. А сега, дойде времето да напишем поредната глава в тази история и да видим кои са последните носители на златната статуетка:

Победителите от наградите „Оскар“ 2020 г.

Най-добър филм

  • Parasite
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Marriage Story
  • 1917
  • Once Upon a Time…in Hollywood

Най-добра мъжка роля

  • Joaquin Phoenix – Joker
  • Antonio Banderas – Pain and Glory
  • Leonardo Di Caprio – Once Upon a Time…in Hollywood
  • Adam Driver – Marriage Story
  • Jonathan Pryce – The Two Popes

Най-добра женска роля

  • Renée Zellweger – Judy
  • Cynthia Erivo – Harriet
  • Scarlett Johansson – Marriage Story
  • Saoirse Ronan – Little Women
  • Charlize Theron – Bombshell

Най-добра поддържаща мъжка роля

  • Brad Pitt – Once Upon a Time…in Hollywood
  • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Anthony Hopkins – The Two Popes
  • Al Pacino – The Irishman
  • Joe Pesci – The Irishman

Най-добра поддържаща женска роля

  • Laura Dern – Marriage Story
  • Kathy Bates – Richard Jewell
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
  • Florence Pugh – Little Women
  • Margot Robbie – Bombshell

Най-добър анимационен филм

  • Toy Story 4 – Josh Cooley, Mark Nielsen, and Jonas Rivera
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, Bradford Lewis, and Bonnie Arnold
  • I Lost My Body – Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
  • Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh, and Marisa Román
  • Missing Link – Chris Butler, Arianne Sutner, and Travis Knight

Най-добра кинематография

  • 1917 – Roger Deakins
  • The Irishman – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • The Lighthouse – Jarin Blaschke
  • Once Upon a Time…in Hollywood – Robert Richardson

Най-добър дизайн на костюми

  • Little Women – Jacqueline Durran
  • The Irishman – Sandy Powell and Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo
  • Joker – Mark Bridges
  • Once Upon a Time…in Hollywood – Arianne Phillips

Най-добър режисьор

  • Parasite – Bong Joon Ho
  • The Irishman – Martin Scorsese
  • Joker – Todd Phillips
  • 1917 – Sam Mendes
  • Once Upon a Time…in Hollywood – Quentin Tarantino

Най-добър документален пълнометражен филм

  • American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert, and Jeff Reichert
  • The Cave – Feras Fayyad, Kirstine Barfod, and Sigrid Dyekjær
  • The Edge of Democracy – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, and Tiago Pavan
  • For Sama – Waad al-Kateab and Edward Watts
  • Honeyland – Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska, and Atanas Georgiev

Най-добър документален късометражен филм

  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger and Elena Andreicheva
  • In the Absence – Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
  • Life Overtakes Me – John Haptas and Kristine Samuelson
  • St. Louis Superman – Smriti Mundhra and Sami Khan
  • Walk Run Cha-Cha – Laura Nix and Colette Sandstedt

Най-добър монтаж

  • Ford v Ferrari – Michael McCusker and Andrew Buckland
  • The Irishman – Thelma Schoonmaker
  • Jojo Rabbit – Tom Eagles
  • Joker – Jeff Groth
  • Parasite – Yang Jin-mo

Най-добър чуждоезичен игрален филм

  • Parasite – South Korea
  • Corpus Christi – Poland
  • Honeyland – North Macedonia
  • Les Misérables – France
  • Pain and Glory – Spain

Най-добри грим и прическа

  • Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan, and Vivian Baker
  • Joker – Nicki Ledermann and Kay Georgiou
  • Judy – Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten, and David White
  • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis, and Rebecca Cole

Най-добра музика

  • Joker – Hildur Guðnadóttir
  • 1917 – Thomas Newman
  • Little Women – Alexandre Desplat
  • Marriage Story – Randy Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

Най-добра оригинална песен

  • „(I’m Gonna) Love Me Again“ from „Rocketman“
    Music by Elton John; Lyric by Bernie Taupin
  • „I Can’t Let You Throw Yourself Away“ from „Toy Story 4“
    Music and Lyric by Randy Newman
  • „I’m Standing With You“ from „Breakthrough“
    Music and Lyric by Diane Warren
  • „Into The Unknown“ from „Frozen II“
    Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • „Stand Up“ from „Harriet“
    Music and Lyric by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo

Най-добра сценография

  • Once Upon a Time…in Hollywood – Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh
  • The Irishman – Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves
  • Jojo Rabbit – Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopková
  • 1917 – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales
  • Parasite – Production Design: Lee Ha Jun; Set Decoration: Cho Won Woo

Най-добър звук

  • Ford v Ferrari – Donald Sylvester
  • Joker – Alan Robert Murray
  • 1917 – Oliver Tarney and Rachael Tate
  • Once Upon a Time…in Hollywood – Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Matthew Wood and David Acord

Най-добър звуков микс

  • 1917 – Mark Taylor and Stuart Wilson
  • Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson, and Mark Ulano
  • Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco, and Steven A. Morrow
  • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic, and Tod Maitland
  • Once upon a Time…in Hollywood – Michael Minkler, Christian P. Minkler, and Mark Ulano

Най-добри визуални ефекти

  • 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy
  • Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken, and Dan Sudick
  • The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser, and Stephane Grabli
  • The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, and Elliot Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, and Dominic Tuohy

Най-добър адаптиран сценарий

  • Jojo Rabbit – Screenplay by Taika Waititi
  • The Irishman – Screenplay by Steven Zaillian
  • Joker – Written by Todd Phillips & Scott Silver
  • Little Women – Written for the screen by Greta Gerwig
  • The Two Popes – Written by Anthony McCarten

Най-добър оригинален сценарий

  • Parasite – Screenplay by Bong Joon Ho, Han Jin Won; Story by Bong Joon Ho
  • Knives Out – Written by Rian Johnson
  • Marriage Story – Written by Noah Baumbach
  • 1917 – Written by Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
  • Once Upon a Time…in Hollywood – Written by Quentin Tarantino

Е, оправдаха ли се очакванията Ви за годишните награди „Оскар“ 2020? Споделете с нас в КиноЗона. Нямаме търпение да чуем и Вашата гледна точка за събитието.  До скоро!

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

За Светослав Богданов