Начало / Кино и TV / Номинациите за Оскар 2020 г. – кой се бори за статуетката?

Номинациите за Оскар 2020 г. – кой се бори за статуетката?

Киномани, дръжте се, днес бяха обявени номинациите за Оскар 2020 г! Претендентите за 24-те категории бяха съобщени от неустоимите Иса Рей и Джим Чо, чиято химия накара социалните мрежи да поискат те да са водещи на церемонията. Награждаването ще се състои на грандиозната церемония на 9.02 (събота) в Dolby Theatre в Холивуд, Калифорния.

Продукциите от Netflix получават завидните 24 номинации, водейки традиционните филмови студия за носа. За категорията „Най-добър филм“ се борят The Irishman и Marriage Story от Netflix заедно с титана на Warner Bros – Joker, който се споменава в цели 11 категории – общо най-много от всички останали филми. На едни гърди назад се намират Once Upon a Time … in Hollywood и The Irishman с по десет от номинациите за Оскар 2020 г. Ако се загледате по-внимателно в номинираните филми, актьори и творци, ще видите, че основно липсват чуждестранните продукции и силните женски роли.

Нека да погледнем списъка с номинациите за Оскар 2020 г:

номинациите за Оскар 2020

 НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ

  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Marriage Story
  • 1917
  • Once upon a Time…in Hollywood
  • Parasite

 

НАЙ-ДОБРА МЪЖКА РОЛЯ

  • Antonio Banderas – Pain and Glory
  • Leonardo DiCaprio – Once upon a Time…in Hollywood
  • Adam Driver – Marriage Story
  • Joaquin Phoenix – Joker
  • Jonathan Pryce – The Two Popes

 

НАЙ-ДОБРА ЖЕНСКА РОЛЯ

  • Cynthia Erivo – Harriet
  • Scarlett Johansson – Marriage Story
  • Saoirse Ronan – Little Women
  • Charlize Theron – Bombshell
  • Renée Zellweger – Judy

 

НАЙ-ДОБРА ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

  • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Anthony Hopkins – The Two Popes
  • Al Pacino – The Irishman
  • Joe Pesci – The Irishman
  • Brad Pitt – Once upon a Time…in Hollywood

 

НАЙ-ДОБРА ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

  • Kathy Bates – Richard Jewell
  • Laura Dern – Marriage Story
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
  • Florence Pugh – Little Women
  • Margot Robbie – Bombshell

 

НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, Bradford Lewis and Bonnie Arnold
  • I Lost My Body – Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
  • Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh and Marisa Román
  • Missing Link – Chris Butler, Arianne Sutner and Travis Knight
  • Toy Story 4 – Josh Cooley, Mark Nielsen and Jonas Rivera

 

НАЙ-ДОБРА КИНЕМАТОГРАФИЯ

  • The Irishman – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • The Lighthouse – Jarin Blaschke
  • 1917 – Roger Deakins
  • Once upon a Time…in Hollywood – Robert Richardson

 

НАЙ-ДОБЪР ДИЗАЙН НА КОСТЮМИ

  • The Irishman – Sandy Powell and Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo
  • Joker – Mark Bridges
  • Little Women – Jacqueline Durran
  • Once upon a Time…in Hollywood – Arianne Phillips

 

НАЙ-ДОБЪР РЕЖИСЬОР

  • The Irishman – Martin Scorsese
  • Joker – Todd Phillips
  • 1917 – Sam Mendes
  • Once upon a Time…in Hollywood – Quentin Tarantino
  • Parasite – Bong Joon Ho

 

НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ФИЛМ

  • American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert
  • The Cave – Feras Fayyad, Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjær
  • The Edge of Democracy – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris and Tiago Pavan
  • For Sama – Waad al-Kateab and Edward Watts
  • Honeyland – Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska and Atanas Georgiev

 

НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ

  • In the Absence – Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger and Elena Andreicheva
  • Life Overtakes Me – John Haptas and Kristine Samuelson
  • St. Louis Superman – Smriti Mundhra and Sami Khan
  • Walk Run Cha-Cha – Laura Nix and Colette Sandstedt

 

НАЙ-ДОБЪР МОНТАЖ

  • Ford v Ferrari – Michael McCusker and Andrew Buckland
  • The Irishman – Thelma Schoonmaker
  • Jojo Rabbit – Tom Eagles
  • Joker – Jeff Groth
  • Parasite – Yang Jinmo

 

НАЙ-ДОБЪР ЧУЖДОЕЗИЧЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

  • Corpus Christi – Poland
  • Honeyland – North Macedonia
  • Les Misérables – France
  • Pain and Glory – Spain
  • Parasite – South Korea

 

НАЙ-ДОБРИ ГРИМ И ПРИЧЕСКА

  • Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker
  • Joker – Nicki Ledermann and Kay Georgiou
  • Judy – Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White
  • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole

 

НАЙ-ДОБРА МУЗИКА

  • Joker – Hildur Guðnadóttir
  • Little Women – Alexandre Desplat
  • Marriage Story – Randy Newman
  • 1917 – Thomas Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

 

НАЙ-ДОБРА ОРИГИНАЛНА ПЕСЕН

  • „I Can’t Let You Throw Yourself Away“ from „Toy Story 4“
    Music and Lyric by Randy Newman
  • „(I’m Gonna) Love Me Again“ from „Rocketman“
    Music by Elton John; Lyric by Bernie Taupin
  • „I’m Standing With You“ from „Breakthrough“
    Music and Lyric by Diane Warren
  • „Into The Unknown“ from „Frozen II“
    Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • „Stand Up“ from „Harriet“
    Music and Lyric by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo

 

НАЙ-ДОБЪР ДИЗАЙН НА ПРОДУКЦИЯ

  • The Irishman – Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves
  • Jojo Rabbit – Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopková
  • 1917 – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales
  • Once upon a Time…in Hollywood – Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh
  • Parasite – Production Design: Lee Ha Jun; Set Decoration: Cho Won Woo

 

НАЙ-ДОБЪР ЗВУК

  • Ford v Ferrari – Donald Sylvester
  • Joker – Alan Robert Murray
  • 1917 – Oliver Tarney and Rachael Tate
  • Once upon a Time…in Hollywood – Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Matthew Wood and David Acord

 

НАЙ-ДОБЪР ЗВУКОВ МИКС

  • Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano
  • Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow
  • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland
  • 1917 – Mark Taylor and Stuart Wilson
  • Once upon a Time…in Hollywood – Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano

 

НАЙ-ДОБРИ ВИЗУАЛНИ ЕФЕКТИ

  • Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick
  • The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser and Stephane Grabli
  • The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman
  • 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy

 

НАЙ-ДОБЪР АДАПТИРАН СЦЕНАРИЙ

  • The Irishman – Screenplay by Steven Zaillian
  • Jojo Rabbit – Screenplay by Taika Waititi
  • Joker – Written by Todd Phillips & Scott Silver
  • Little Women – Written for the screen by Greta Gerwig
  • The Two Popes – Written by Anthony McCarten

 

НАЙ-ДОБЪР ОРИГИНАЛЕН СЦЕНАРИЙ

  • Knives Out – Written by Rian Johnson
  • Marriage Story – Written by Noah Baumbach
  • 1917 – Written by Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
  • Once upon a Time…in Hollywood – Written by Quentin Tarantino
  • Parasite – Screenplay by Bong Joon Ho, Han Jin Won; Story by Bong Joon Ho

 

Пфу! След тези 24 категории с невероятни (или не толкова, Вие кажете) филми, заповядайте да отдъхнете в групата „КиноЗона“, където да обсъдим номинациите за Оскар 2020 г. и съответно победителите после. Според Вас кой липсва?

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

За Иванина Минкова

Вярваща в бога на постоянните въпроси и отговори, аз съм на кръстоносен поход за добавената стойност и любимият ми въпрос-оръжие е "Защо". За да отговоря на него за себе си и за всички останали, се обърнах към четенето и писането. Ето ме днес, copy, content и creative writer, за когото знанието никога не е достатъчно.