Преди няколко дни едно от големите косплей събития взе странно решение,та даже си промени и правилата. Нa EuroCosplay цяла Европа изпраща своите победители,д които да излъчат краен финалист. Те обаче, изгубени в обидата, забраниха на френската представителка да участва със създадения от нея косплей за 3000 евро. Причината: защото e с грим, който според някои я прави цветнокожа (Black Facing) като героя ѝ Пайк. Ако не знаете кой е Пайк, вижте следното видео.
Съдържание
ИЗГУБЕНИ В ОБИДА поТА
Изгубени в обидата е алегория на „Изгубени В Превода“. Филм за неизказаното казано. Или когато мълчанието казва всичко.
Изгубени в обидата обаче, ЕuroCosplay, не си замълчаха.
Чуваме и оценяваме всичките ви притеснения относно костюма на един от нашите финалисти. Искаме да потвърдим, че този косплей няма да се появява в събитието и бихме искали да се извиним за всяка причинена обида.
Но това не е всичко:
Бихме искали също така да потвърдим, че в момента преразглеждаме всички правила и условия, за да сме сигурни, че това няма да се повтори.
Проблемът не е в интерпретацията, че нещо е обидно. Бедата е в ограничаването на свободата на избор на косплеърите какво да представят! Не е за вярване – случва се не в пуританска Америка, а в Европа!
Изумителният парадокс „Изгубени В Обидата“ или как либерасти мутират до крайни консерватори. Няма логика да сме хем толерантни – присъща либерална нагласа към различните, а същевременно да сме хипер чуствителни, заради което да искаме да се ограничаваме в традициите на добрите стари консерватори. А очевидно себепротиворечащото вече е парадокс. Но нещата могат да станат още по-тревожни:
АБСУРДЪТ НА КАЗУСА COSPLAYER vs ГЕРОЙ
Целта на косплей-а е да имитира до съвършенство даден герой. Да си избере, който и да е измислен (fictional) гейминг, аниме, манга, филмов, дори литературен герой и да го пресъздаде максимално точно. Не само визуално, но и като поведение. Независимо от раса, пол, вид (елф, трол, джуджета, онова зеленото…), цвят на кожата (пълно е с герои със зелена кожа), и др.
Колкото по-диаметрално различен е човекът, пресъздаващ героя, толкова по-добри умения трябва да покаже, за да успее да спечели. Ако това не е същността на истинското косплей предизвикателство, не знам какво би било.
Това е повече от достатъчен аргумент за ЕuroCosplay да пропусне автоцензурата, която си самоналожи – на себе си, на Alice Livanart и на всички европейски косплеъри, включае българските.
#Finalist David from Bulgaria as Lumière from Beauty and the Beast (2017)
Selected at AniVenture comic Con in September 2019
📷 Andrey Spiridonov Photography #EuroCosplay #MCMLondonComicCon pic.twitter.com/JIIWO4zB2u— EuroCosplay (@EuroCosplay) September 27, 2019
Едно е да не позволяваш голота и истински оръжия на подобни мероприятия. Добрият вкус и безопасността го изискват.
Друго е да признаваш расистки или сексистки нападки. И да се правиш на ударен и да отричаш съществуването на плеяда от обидни (за някого) герои. Това не е конкурс за роля във филм. И още по-малко е Холивуд.
Забраната е равносилна на това да бъдат забранени всички манга и анимета заради стилизацията на „огромните очи“ на повечето азиатски герои (oт 1959 насам).
И така в „гоненето“ на полит-коректното се стига до парадокса „Изгубени В Обидата“. Има толкова провокативни детайли в много герои, които, който и да ги играе, може да обиди някого.
А ПО ДЯВОЛИТЕ, ТРЯБВА ДА ИМА ОБИЖДАЩИ ГЕРОИ!
Те са квинтесенцията на много истории. Те будят асоциации и емоции. Tе са производно на стереотипите и рефлексия на собствените ни граници. Те съществуват, за да се запитваме кое е неправилно и опасно. Потърсете и ще се учудите колко много има. И колко различни неща са обидни за различните хора.
Можем да започнем с Лара Крофт (1996 – 2018) или Лолита (1955)?
Или… Deadpool (версията 2016)
Спирам да споменавам повече cyberpunk герои… Иначе ИНТЕРНЕТ ще ми се обиди.
И ТРЯБВА ДА ИМА COSPLAYER-И, КОИТО ДА НИ НАПОМНЯТ ЗА ТЯХ
Някой някъде и някога е измислил версия на герой. И сега някой косплейър (без значение кой – стига да е добър!) може да ни припомни за неговото съществуване. Косплеърите трябва да имат свободата да изберат, за да пресъздават максимално точно. #CosplayFreedom
Иначе всички можем да се обличаме като Мики Маус и напълно да обезсмислим кънвеншъните за косплей! Чехите вече бойкотираха EuroCosplay.
Какво е вашето мнение по темата? В този случай имаме две подходящи групи – Споделете с нас в Гейминг Зона и КиноЗона!